5/5 - (12 votes)

1000 km, 4 mestá a nespočítateľne veľa zážitkov. Plážový Agadir – bláznivý Marrakesh – filmová Casablanca – bludiskový Fez. Asi takto vyzerala naša dobrodružná výprava autom po Maroku. Ak chcete zažiť autentické Maroko, určite nevynechajte kráľovské mestá Marrakesh a Fez. Ak chcete vidieť Saharu, musíte sa odkloniť od našej trasy k východným hraniciam do mesta Merzouga. Ak by vám po tom všetkom ešte zostal čas, odporúčame modré mestečko Chefchaouen.

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 96€ | Dĺžka letu: Budapešť – Agadir: 3h 45min, Fez – London Stansted: 3h 15, London Stansted – Bratislava: 2h | Časový posun v Maroku: -1h  (sledujte lacné letenky)

Ubytovanie: 150€ / 7 nocí | Auto + benzín + mýta + parkovné: 90€ | Vstupné na atrakcie: 10€ | Jedlo a pitie: 100€ | Spolu na osobu: 446€ | Kurz v čase našej návštevy: 1€ = 11 MAD

Praktické informácie

 • Do Maroka potrebujete len pas, víza netreba.
 • Na požičanie auta potrebujete kreditku VISA alebo Mastercard (debetné alebo iné karty neakceptujú).
 • Prehliadka mesta “za tringelt” so sprievodcom v angličtine (free city guide) sa dala z týchto 4 miest absolvovať len v Marrakeshi.
 • Maročania neholdujú alkoholu, alkohol dostanete len v špecializovaných obchodoch napr. Uniprix v Agadire alebo vybrané Carrefour supermarkety.
 • Na diaľniciach sa platia mýtne poplatky (napr. Agadir – Marrakesh 66 MAD).
 • Marrakesh má šialenú dopravu, odporúčame len naozaj zdatným šoférom.
 • Vo Feze sa vám budú domáci prihovárať a následne vás chcieť sprevádzať (často vás len povodia bludiskom ulíc a ani nedovedú do cieľa), následne si pýtajú 10-20 MAD, radšej neprezrádzajte miesto kam smerujete, aj keď ste stratení.
 • Auto sa odporúča pred vrátením dať do umyvárky (platili sme 40 MAD). Môžu vám inak čistenie zaúčtovať.
 • V celom Maroku platí zákaz vstupu nemoslimov do mešity (výnimkou je mešita Hassana II. v Casablance).
 • Medina síce znamená v arabčine „mesto“, ale v Maroku je takto označované staré arabské centrum každého mesta.
 • Základné pravidlo pri nakupovaní je vždy zjednávanie

Plážový Agadir a okolie (2 dni)

Po prílete do Agadiru si vyzdvihujeme auto od spoločnosti Thrifty. V poslednej dobe si auto bookujeme už len cez Ryanair Car Hire, ktorý vychádza najlepšie spolu s extra poistením od Axy (tiež na ich stránke). Keďže auto budeme vracať na letisku vo Feze, je tam ešte príplatok 80€. Z letiska do centra Agadiru je to nejakých 25 km. Ubytovanie v Agadire sme vyberali cez booking.com.

1. Paradise Valley

Paradise Valley – môžeme len súhlasiť s doslovným prekladom – rajské údolie. Z Agadiru je to približne hodina cesty autom (40km) a už počas cesty sa vám naskytnú krásne vyhliadky na krajinu.

TIP: Záver cesty vedie úzkymi cestami popri rieke, kde sú pikniky zasadené priamo v malej rieke, môžete sa zastaviť na rýchlu kávičku alebo mätový čaj.

Na začiatku údolia je bezplatné parkovisko. Cesta vedie ďalej turistickým chodníkom. Zoberte si pevnejšiu obuv (aspoň tenisky). Po asi 20 minútach prichádzame do sľúbeného raja. Skalný žľab sa uzatvára a vytvára krásne prírodné kúpalisko. Môžete sa len tak vyvaliť na skalách a relaxovať. GPS trasa

2. Plage d’Agadir

Plage d’Agadir – hlavná agadirská pláž s hnedým pieskom a pozvoľným vstupom do Atlantiku. Popri promenáde je množstvo reštaurácií a barov, kde sme ochutnali tradičné marocké jedlo tajine (čítaj tažin). Samotný Agadir nás ale nijak zvlášť neočaril, neodporúčame si tu preto plánovať zbytočne veľa dní.
TIP: Ak neviete kam ísť na dobré jedlo, hľadajte reštaurácie kde sedia miestni 

3. Pevnosť Agadir Kasbah

Pevnosť Agadir Kasbah – starobylá vojenská pevnosť z roku 1540, ktorá bola po ničivom zemetrasení v roku 1960 takmer zničená. Dnes slúži ako turistická atrakcia s panoramatickým vyhľadom na agadirskú pláž. Na kopci pod pevnosťou je obrovský arabský nápis „Alláh – Národ – Kráľ“, poskladaný z bielych kameňov, ktorý svieti večer na celé mesto.

4. Plage Taghazout

Plage Taghazout – otvorená piesková pláž severne od Agadiru, stojí za návštevu keď nefúka vietor. Pri pláži prebieha výstavba luxusných apartmánov a hotelov a teda to tam aktuálne nepôsobí práve najkrajšie..
TIP: V blízkosti sa nachádza reštaurácia č.1 podľa Tripadvisora – Babakoul.

5. Jardin d’Olhao

Jardin d’Olhao – oddychová záhrada pri mešite Mohameda V. s tradičnou berberskou architektúrou (Berberi boli pôvodní obyvatelia severnej Afriky). V rámci záhrady je aj múzeum Memory Agadir Museum, kde sú vystavené zaujímavé fotografie mesta z doby pred a po zemetrasení. Pri parku sa nachádza mešita Mohamed V Mosque.
TIP: V Agadire sme objavili výborný obchod Uniprix na alkohol – vnútri to vyzerá ako tržnica, ale majú dobrý výber vínka, piva alebo tvrdého alkoholu

Divoký Marrakesh (2 dni)

Okolo obeda sa presúvame z Agadiru do Marrakeshu. Doprava v  Marrakeshi je legendárna. Dva pruhy a v nich idú tri autá, bicykel, kôň a motorka.

TIP: Dobré parkovisko v centre je pri mešite Koutoubia (viď. naša mapa) – ak sa necháte navigovať pomedzi to šialenstvo, šikovný miestny chlapec si od nás vypýtal za jeho služby 30 MAD. V tomto prípade sme mu boli naozaj vďační.

1. Večerné námestie Jemaa el-Fna

srdce celého Marrakeshu plné street foodu, artistov a kaviarní. Pripravte sa na otravné prehováranie do jednotlivých stánkov. My sme ochutnali brochette – mäso na paličke, merguez – malé klobásky, harira – cícerová polievka. Pre rýchle osvieženie si kúpte pomarančový džús za 4 MAD.
TIP: Zoberte si vlastný príbor alebo jedzte rukami, príbory totiž „umývajú“ len servítkou za vašim chrbtom. Džús je takisto istejšie pýtať do plastového pohára (1 MAD navyše). Oceníte tu dezinfekčný gél.
TIP: Naj výhľad na celé námestie Jemaa el-Fna je z terasy hotela Café de France.

2. Free city guide

Saadian TombsMešita KoutoubiaEl Badi PalaceEl Badi Palace

Free city guide – „bezplatná“ prehliadka starého mesta so sprievodcom v angličtine, ktorá začína každý deň o 10:10 spred reštaurácie Argana (námestie Jemaa el-Fna). Ak vychytáte sprievodcu ako my, tak sa pripravte aj na 5 hodinovú tour, kde sme navštívili:

 1. Mešita Koutoubia – najväčšia a najkrajšia mešita v Marrakeshi
 2. Saadian Tombs (10 MAD) – hrobky dynastie Saadian, ktorá vládla v Maroku v rokoch 1554 až 1659.
 3. El Badi Palace (10 MAD) – veľkolepá zrúcanina palácu z roku 1593, nádvorie malo kedysi viaceré bazény. Zvykne sa tu konať folklórny festival.
 4. Bahia Palace (10 MAD) – palác postavil veľkovezír Ba Ahmed pre svoju ženu Bahiu, ktorá mu ako prvá porodila syna. Najfotenejšie miesto na Instagrame.
 5. Old Medina Souks – všade prítomné trhy, odporúčame uličku s koreninami zaznačenú na našej mapke

3. Botanická záhrada

Botanická záhrada Jardin Majorelle – my sme ju síce nestihli, ale ak máte dostatok času, vraj sa oplatí. Vstupné 70 MAD.

Filmová Casablanca (1 deň)

Presun z Marrakeshu do Casablancy trvá s prestávkou približne 3 hodiny. Casablanca je najväčšie mesto Maroka. Rozhodne však nie je také turistické ako Marrakesh alebo Fez. Má skôr atmosféru 80tych rokov a s výnimkou starého centra neoplýva práve krásou.

1. Mešita Hassana II.

Mešita Hassana II

Mešita Hassana II. – famózna a najväčšia mešita v Maroku, ktorá je ako jediná otvorená aj nemoslimom. Minaret mešity je so svojou výškou 210 metrov najvyšší na svete. Oplatí sa vidieť aj večer, keď je vysvietená. Vstupné 120 MAD.

2. Plage Aïn Diab

Plage Aïn Diab

Plage Aïn Diab – jedna z hlavných pláži v Casablance, veľká dlhá piesková pláž s pozvoľným vstupom do oceána. Nachádza sa vedľa hlavnej mestskej promenády s reštauráciami. V čase našej návštevy bolo veterno chladnejšie, takže sme pláž využili na dlhšiu prechádzku.

3. Rick’s Café

Rick’s Café – ak ste fanúšikmi filmovej klasiky a filmu Casablanca, určite nevynechajte tento bar. Skvelá živá jazzová hudba, magická atmosféra, cigary a výborné miešané drinky. Ak film poznáte, možno viete, že nič z neho sa v skutočnosti v Casablance nenatáčalo. To však tomuto miestu na čare neubralo a radi sme sa nechali “oklamať” ilúziou atmosféry tohto legendárneho filmu.

TIP: Na väčší nákup potravín odporúčame najväčší Carrefour Gourmet

Bludiskový Fez (2 dni)

Fez je najstaršie zo štyroch kráľovských miest Maroka a zároveň najzachovalejšie stredoveké mesto arabského sveta z roku 789. Atmosféra je neskutočná a ešte lepšia než v Marrakeshi, budete prechádzať spleťou uličiek plných lokálnych produktov od výmyslu sveta až po živé sliepky, zajace, lavóre plné slimákov, ťavie hlavy.

Pripravte sa na neskutočné bludisko, kde sa bez GPS do pár minút stratíte. Pozor, na turistov striehnu všadeprítomní „sprevádzači“, ktorí vás budú lákať napríklad do miestnych garbiarní a keď sa chytíte, už sa ich nezbavíte a budú chcieť od vás minimálne 10 – 20 MAD (základ je neprezradiť miesto, kam idete).

Mesto Fez pozostáva z 3 hlavných častí:

 1. Fes el-Bali – najstaršia časť mesta (medina), do ktorej vedie 11 vonkajších brán. Úzkymi uličkami by sa dala prirovnať k Jeruzalemu.
 2. Fes el-Jdid – štvrť vybudovaná ako rozšírenie Fes el-Bali, kde sa nachádza kráľovský palác a Židovská štvrť.
 3. Ville Nouvelle – moderná štvrť, vybudovaná počas francúzskej koloniálnej éry, s hotelmi, bankami a nákupnými centrami.

TIP: Ak chcete bývať v starom meste, odporúčame ubytovanie vo Fez Dar – výborná lokalita v blízkosti hlavnej brány Bab Boujloud, hneď vedľa je parkovisko a taký milý personál sme už dávno nezažili (pojem dár označuje tradičný rodinný dom v Maroku)

TIP: Peniaze vyberajte z bankomatu na letisku, tam to bolo bez poplatku. Bankomat vo Feze pri bráne Bab Boujloud si napríklad účtoval navyše 20 MAD.

1. Medina Fes el-Bali

Medina Fes el-Bali

Medina Fes el-Bali – staré mesto Fezu, na zozname UNESCO od roku 1981.

2. Bab Boujloud

Bab Boujloud

Bab Boujloud – jedna z hlavných rozprávkových brán do mediny, zvonku je vykladaná modrými kachličkami a zvnútra zelenými.
TIP: V blízkosti brány sa nachádzajú kaviarne s vyhliadkami na celý Fez

3. Medersa Bou Inania

Medersa Bou Inania

Medersa Bou Inania – pôvodne náboženská škola zo 14. storočia, ktorá sa dnes využíva ako modlitebna. Vstupné 20 MAD.

4. Tanneries

Tanneries

Tanneries – miestne garbiarne, ktoré sú jednou z najväčších atrakcií. Toto povolanie sa zvyčajne dedí z otca na syna a preto sú tu celé rodiny, ktoré sa venujú farbeniu. Všetky farby sú prírodné – modrá je z indiga, žltá zo šafránu, červená z makových kvetov a zelená z byliniek. Z ulice sú garbiarne prakticky neviditeľné, takže si musíte nájsť nejakú vhodnú vyhliadku. Pohľad na garbiarne zo striech budov – nespočetné veľké kade z hliny, kde sú kože ponorené (a často do pol pása aj muži, ktorí tam pracujú) je nezabudnuteľný zážitok. Pripravte sa na poriadny smrad, pri spracovaní sa využíva kravský moč a holubí trus. Stojí to ale rozhodne za to.
TIP: Môžeme odporučiť vyhliadku Tannery Sidi Moussa, ktorá bola bezplatná.

5. Nejjarine Fondouk

Nejjarine Fondouk – múzeum dreva, kde nájdete rozsiahlu zbierku drevených predmetov používaných po stáročia vo fezských domácnostiach. Vstupné 20 MAD.

6. Univerzita Al-Karaouine

Univerzita

Univerzita Al-Karaouine – najstaršia nepretržite fungujúca univerzita na svete založenú v roku 859. Mešita je prístupná len moslimom, takže môžete aspoň nakuknúť cez bránu na hlavné nádvorie.

7. Záhrada Jnan Sbil

Záhrada Jnan Sbil

Záhrada Jnan Sbil – pekná udržiavaná záhrada medzi medinam Fes el-Bali a Fes el-Jdid. Ak budete mať už dosť úzkych uličiek starého mesta, odporúčame práve túto záhradu, je to oáza pokoja. Zaujímavosťou je koleso núriu, ktoré sa v parku nachádza a slúžilo v minulosti pri zavlažovaní pôdy ďalej od vodných tokov.