4.8/5 - (10 votes)

Korzika je najzelenší a najhornatejší ostrov v Stredozemnom mori. Končiare vo výške našich Tatier, biele pláže a opevnené mestá vytvárajú dokonalú idylku pre letnú dovolenku. Hlavné mesto Ajaccio je dokonca rodiskom Napoleona Bonaparte. Lacné letenky z Viedne za 80€ bývajú dostupné v júni alebo v septembri cez spoločnosť Eurowings.

Čo sa dozvieš v článku?

  • Nájdeš tu podrobnú mapu s atrakciami
  • Koľko ťa bude stáť takýto výlet
  • Čo si nenechať ujsť na Korzike
  • Ako navštíviť európske Seychely

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 80€ | Dĺžka letu: Viedeň – Bastia: 1h 15min (sledujte lacné letenky)

Ubytovanie: 183€ / 7 nocí | Auto + benzín: 60€ | Vstupné na atrakcie: 30€ | Loď na Lavezzi Islands: 37€ | Jedlo a pitie: 200€ | Spolu na osobu: 590€

Praktické informácie

  • Kde sa ubytovať (juh vs. sever) – hlavná turistická oblasť je juh – majú krajšie pláže, výlety loďou, ale aj drahšie ceny ubytovaní od 30€/noc (na severe cca 20€/noc)
  • Ceny – pripravte sa na drahšie ceny potravín (cca 2-násobné) ako aj ceny benzínu (1,70€ / liter, údaj z 6/2019)
  • Terén – ostrov má hornatý terén, takže na viaceré pláže vedú serpentíny alebo off-road (pozor, na off-road neplatí vtedy poistenie auta)
  • Pláže – pláže sú pieskové, takže nepotrebujete ani topánky do vody
  • Parkovanie – parkoviská pri lepších plážach a v turistických mestách ako Bonifacio sú platené
  • Doprava – cesty sú tu výborné, ideálne na požičanie auta, možno len na kruháčoch nedávajú domáci smerovky

1.deň (2.6.) – Z Bastie na juh Korziky

V našom plánovaní sme sa zamerali na južnú časť ostrova, ktorá je papierovo krajšia, ale chceli sme vidieť aj niečo zo severu. Takže kompromisom sme si vybrali 4 noci na juhu a 3 noci na severe. Predpokladáme, že autom najazdíme po ostrove okolo 800 kilometrov.

Na letisko Bastia prilietame ráno o 8:00 hod., takže máme celý deň pred sebou. V tomto meste sme len pristáli a požičali auto. Bookli sme ho cez stránku EasyTerra a spoločnosti Europcar. Plné poistenie auta máme tiež od EasyTerra, takže na mieste už nič neriešime, len nám zablokujú štandardný depozit na kreditke.

Cala RossaHornatá KorzikaPlage de CanellaRésidence Les Pavillons du Belvédère

Ubytovanie na juhu máme v Résidence Les Pavillons du Belvédère na okraji mesta Porto-Vecchio. Sú to terasovité apartmánové domčeky s grilom a peknými výhľadmi na more. Bonusom je malá súkromná pláž s lehátkami. A keďže z letiska Bastia je na naše ubytko približne 2 hodiny cesty, navštívime po ceste aj zopár pláží. Cesta vedie popri pobreží a v diaľke obdivujeme majestátne zasnežené hory ako vo Vysokých Tatrách. Ostrov je zelenší ako sme zvyknutí zo Sardínie alebo Malorky.

Našimi zastávkami sú Plage de Canella a Plage de Favone, ktoré sú kúsok od seba. Sú to otvorené pláže s bielym pieskom a peknou zelenou scenériou. Leháro si spríjemňujeme kávičkou. Pred mestom Porto-Vecchio nachádzame pláž Cala Rossa, ktorá je podľa nás ešte krajšia. Je to tiež veľká otvorená pláž, charakteristická červenými skalami v ľavej časti. Zaparkovať sa dá bezplatne pri ceste.

2.deň (3.6.) – Pláž Petit Sperone a maják Pertusato

Oblasť Bonifacio je hlavným ťahúňom celého ostrova. Mesto na skalách má svoj prístav, promenádu, charakteristickú citadelu a nádherné vyhliadky. Akurát parkovanie v meste je extra drahé, platí sa 0,70€ za každých začatých 15 min. Aj keď sme sa pokúsili zaparkovať na dlhšie pri supermarkete Spar, boli sme strážnikom upozornení, že tam môžeme stáť len po dobu nákupu.Dnes sme teda omrkli situáciu a návštevu samotného Bonifacia si nechávame na zajtra aj s výletom.

TIP: Ak si kúpite výlet loďou na Lavezzi Islands, máte parking v Bonifaciu na celý deň zadarmo. Takéto parkoviská sú dve, kúsok za Sparom.

Za mestom Bonifacio sa zastavujeme na vyhliadke Bonifacio Viewpoint. Odtiaľto máte kriedovo biele vápencové útesy ako na dlani. Keď máme dostatok fotiek, pokračujeme ďalej. V pláne máme pláž Petit Sperone. Auto sa dá odparkovať iba na kraji cesty, aj keď navigácia nás pôvodne navigovala až ku súkromnému pozemku jachtárskeh klubu. Odtiaľto si prešľapete peši popri pobreží asi 15 minút. Okolo obeda je more krásne rozsvietené do troch odtieňov tyrkysovo-modro-zelenej.

Pláž Petit SperoneBonifacio Viewpoint

Petit Sperone (malá Sperone) je malá zátoka s krásnym bielym pieskom. Na tejto pláži bola aj suverénne najstudenšia voda, čo nás ale nijak neodradilo od kúpania. Krištáľovo čistá voda a žiadne medúzy.

TIP: Ak máte dostatok času, z tejto pláže vedú schody a cestička k väčšej pláži Grand Sperone. Po ceste je veľké golfové ihrisko.

Ďalšou dnešnou zastávkou je maják Pertusato. Cestička k majáku je príjemná prechádzka cez krovinaté porasty. Následne nám ale z výhľadu na pláž St. Anthony padali sánky. Asi najkrajšia vyhliadka, čo sme boli na Korzike a prekonala aj ranný výhľad na Bonifacio.

Maják PertusatoPlage du PiantarellaPláž St. AnthonySartène

Na záver dňa sme sa odviezli do mestečka Sartène, ktoré je považované za najkorzickejšie mesto. Námestie Slobody s bustou Pascala Paoliho, je srdcom obce a obľúbeným cieľom relaxujúcich turistov popíjajúcich kávu, či vynikajúce miestne víno. S týmto mestom je úzko spätá krvavá pomsta, známa ako vendeta. Práve tu sa odohral jeden z nejvážnejších prípadov, kedy sa dve rodiny bývajúce cez ulicu dostali do stavu vendety. Celých 5 rokov si strielali navzájom do okien, až z obidvoch rodín zostal nažive len jeden jediný človek.

3.deň (4.6.) – Bonifacio a Lavezzi Islands 

Do Bonifacia prichádzame skoro ráno, aby sme stihli prvú loď o 9:30 na ostrovy Lavezzi Islands. Auto sa dá bezplatne odparkovať na jednom z dvoch parkovísk SMPB za mestom. Samotné lístky na loď si kúpite tiež tam a dá sa platiť kartou. Výlet loďou stojí 37€/osobu, ale rozhodne to stojí za to. Loď nás tam doviezla priamo a cesta trvala približne pol hodinu.

Lavezzi IslandsLavezzi IslandsLavezzi IslandsLavezzi Islands

Lavezzi Islands sú nazývané aj európske Seychely vďaka veľkým žulovým kameňom podobným tým na Seycheloch. Loď vás vysadí v malom prístave a máte voľný program. Na ostrove môžete zostať, koľko chcete a nasadnúť na ktorúkoľvek poobednú loď. Kúsok od prístavu je cintorín vojakov a námorníkov z lode Sémillante a cestička ďalej na juh vedie k majáku. Hlavné pláže sú smerom na sever. Celkovo je tu nejakých 7-8 pláži, z toho dve sú väčšie, kde sa zdržiava väčšina ľudí. My odporúčame ako TOP pláže na severe a potom na severozápade. Na tej severozápadnej je odporúčané aj šnorchlovanie, ale my sme tu veľa rybičiek nevideli.

TIP: Môžete sa inšpirovať našou GPS trasou po ostrove (cca 5 km okruh)

Z ostrova odchádzame loďou okolo 14tej, aby sme ešte stihli Bonifacio. Po ceste naspäť sa plavíme okolo milionárskeho ostrova Cavallo, popri plážach Petit Sperone a Grand Sperone, útesoch pri Bonifaciu a na záver je ešte zachádzka dovnútra krásnej jaskyne Sdragonato, ktorá je zvrchu otvorená.

BonifacioBonifacio a schody vytesané do skalyBonifacioJaskyňa SdragonatoKing of Aragon staircase

Po vystúpení z lode sa zastavujeme na zmrzlinu a kávičku na promenáde pri prístave. Následne pokračujeme prehliadkou mestskej citadely, kde si to musíte vyšľapať k hradbám, aby sa vám po prechode bránou otvorilo pôvodné starobylé jadro. Najväčšou atrakciou sú nepochybne 60-metrové schody King of Aragon staircase vytesané do skalnej steny, vedúce k moru. Dovidieť sa dá až na neďalekú Sardíniu. Legenda hovorí, že schodisko bolo vytesané aragónskymi vojakmi počas jedinej noci pri obliehaní mesta v roku 1420. Dole to dáte v pohode, ale hore sa pri 187 schodoch určite zapotíte 🙂 Samostatné vstupné je 2,50€

TIP: Kombinované vstupné na kamenné schody a vežu v hradbách je výhodnejšie za 3,50€ (namiesto 2,50€ + 2,50€)

Po prehliadke schodov pokračujeme po okraji hradieb. Na konci mesta je námornícky cintorín a pekné vyhliadky na útesy, maják a príjazdný kanál do prístavu. Na začiatku mesta je ešte bašta, odkiaľ je pekný výhľad na prístav a promenádu. Platí sa spomínané vstupné 2,50€. Vraciame sa na promenádu, kde si po náročnom chodení dávame večeru. Viacchodové jedlá sa tu pohybovali od príjemných 15€.

 

4.deň (5.6.) – Najkrajšie pláže juhu – Palombaggia a Santa Giulia

Dnes sme navštívili pláže, ktoré nás na Korzike očarili najviac. Obe sú to dlhé pieskové pláže s bielym pieskom a kopcovitou scenériou po krajoch. A ak si ich chcete vychutnať naplno, na každej z nich odporúčame stráviť aspoň pol dňa.

Prvou z nich bližšie k Porto Vecchio je pláž Palombaggia. Zaparkovať sa dá v platenom kempingu na severnej časti pláže, alebo potom na hlavnej príjazdovej ceste, ktorá môže byť preplnená. My sme si vybrali kemping. Pláž Palombaggia má krištáľovo čistú vodu, biely piesok a borovicové stromy. Vstup do vody je pozvoľný a má hladké dno. Po ľavej strane pláže sú červené žulové kamene a práve za nimi je odporúčané šnorchlovanie. V našom čase v júni tu bolo ale len zopár rybičiek.

Pláž PalombaggiaPláž PalombaggiaPláž Santa GiuliaPláž Santa GiuliaPláž Santa Giulia

Druhou plážou je Santa Giulia, ktorá je úplne porovnateľná s Palombaggiou. Má dlhší pozvolnejší vstup do vody a neďaleko od brehu sú fotogenické kamene, na ktoré sa dá vyliezť alebo popri nich šnorchlovať. Pláž je v tvare písmena U so zelenými kopcami po bokoch. Pri pláži je aj rybník. Opäť sa platí parkovné.

TIP: Ak by ste mali dostatok času, tak odporúčame ešte tretiu pláž Rondinara, ktorú sme nestihli, ale mali v pláne

5.deň (6.6.) – Vodopády Purcaraccia, mestečká Corte a Algajola

Prehliadka južnej časti Korziky sa nám pomaly končí a začíname sa presúvať stredom ostrova na sever. Po ceste máme v pláne vodopády Cascades de Purcaraccia. Podľa obrázkov sú to krásne kaskádovité vodopády s viacerými jazierkami. Nikde sme sa ale nedočítali, že sú aj ťažšie dostupné a dôjsť na ich úplny koniec je priam umenie. Nepodarilo sa to ani nám a to sme mali online mapy cez OpenStreetMap.

Cesta k vodopádomCorteVodopády PurcaracciaVodopády Purcaraccia

A ako sa k nim dostať? V meste Solenzara pri pobreží treba odbočiť do vnútrozemia a pokračovať nekonečnými serpentínami. Popritom sa vám budú odhaľovať krásne výhľady na lesy a kopce, ktoré vyzerali miestami ako z Pána prsteňov. Auto následne odparkujete pri hlavnej ceste. Nie je tu dokonca žiadne značenie, ani o začiatku cesty k vodopádom.

Prvý úsek je pohodová cesta lesom a následne po kameňoch, kedy sa vám otvoria výhľady na kopce. Problémová cesta začína od prvých vodopádov, kde musíte križovať potok a následne ísť podľa červených bodiek na skalách. V istom bode sa ale tieto bodky stratia a musíte si poradiť sami.

GPS trasa k vodopádom

TIP: Po ceste serpentínami autom je reštaurácia s fajnovou divinou a pekným výhľadom na most a hory (nachádza sa pri Campingu U Ponte Grossu)

Vraciame sa naspäť do Solenzary a pokračujeme hlavnou cestou s odbočkou do stredu ostrova. Ďalšou zastávkou je bývalé hlavné mesto Corte. Mestečko na úpätí prírodného parku je domovom prvej tamojšej univerzity a korzických národných hrdinov. Na tomto mieste bola v roku 1735 navrhnutá deklarácia nezávislosti. Citadela na vyvýšenom mieste pripomína tak trošku Oravský hrad. Najkrajší výhľad na meste a okolité hory je z Point Belvedere.

TIP: Výborným supermarketom v blízkosti je Leclerc v Ile Rousse

Našu celodennú púť zakončujeme na druhom ubytku Cala di Sole v meste Algajola. Strategicky sme si ho vybrali preto, lebo sa nachádza medzi plážami smerom na západ / východ a chodí tadiaľto aj vlaková trať. Ako bonus je krásna pláž len 5 minút peši.

6.deň (7.6.) – Pláže na severe Korziky

Severovýchodné pláže sú vo všeobecne ťažšie dostupné. Na Plage de la Roya sa ide asi hodinu serpentínami, ale aspoň sa tam dostanete autom 🙂 Na Plage de Saleccia a Plage du Lotu, ktoré mali byť papierovo najkrajšie, sme sa ani nedostali. Vedie tam len dlhá off-road cesta, takže bez 4×4 sa to neoplatí pokúšať. V jednej rezidencii po ceste sme videli tabuľu, že vás na tieto pláže odvezú za 25€. Prípadne sa dá ísť loďou.

Plage de la Roya je veľká otvorená pláž s bielym pieskom, v pozadí s mestečkom Saint-Florent a vysokými horami. Voda je pomerne dlho plytká a dosť pofukovalo. Videli sme tu dokonca oddychovať býka, ktorého sme si najprv pomýlili s kravou. Nevýhodou je, že naspäť sme sa museli trepať po tých istých hodinových serpentínach.

Plage de la RoyaSaint-Florent

Plage de l’Ostriconi je oveľa dostupnejšou plážou z Algajoly. Dostanete sa sem rýchlo z odbočky na hlavnej ceste. Je to tiež veľká otvorená pláž s bielym pieskom.

Na podvečer a západ slnka si nechávame pláž pri našom ubytku Plage d’Algajola. Je to veľká pohodová pláž so žltým pieskom, čistou vodou a mestskou citadelou v pozadí. Tým, že je to menšie mestečko, nebola ani tak preplnená.

7.deň (8.6.) – Jazda vlakom do Calvi

Jazda vláčikom po Korzike je zážitok. My sme si to odskúšali na menšom úseku do Calvi, ale samotný vlak chodí naprieč polovicou ostrova až do Ajaccio alebo Bastie. Náš spiatočný lístok Algajola – Calvi stál 8€ a po ceste sme míňali viacero pláži a zátok. Posledná najväčšia pláž je v Calvi, kde sa vám už z diaľky ukáže mestská citadela.

CalviCalviPlage d'AlgajolaPlage d'AlgajolaPo ceste do Calvi

Po vystúpeni z vlaku prechádzame uličkami mesta k hradbám, ktoré sú tak na hodku chodenia. Pri vstupe je aj busta Krištofa Kolumbusa, pretože domáci tvrdia, že sa narodil práve tu. Spor, či Calvi, alebo Janov je rodiskom slávneho moreplavca, trvá dodnes. Z Calvi premávajú trajekty do Nice. Pikoškou je, že v horách, kúsok od mesta Calvi, má základňu pluk cudzineckej légie.

Poobedie a večeru si nechávame na našu lokálnu pláž Algajola, čo je aj pekná bodka za našim výletom. Na druhý deň ráno vraciame auto na letisku v Bastii a nasádame na cestu do Viedne.