4.9/5 - (15 votes)

Jordánsko je krajina, v ktorej môžete navštíviť jeden zo 7 divov sveta, zažiť západ slnka na oranžovej púšti, akú ste nikdy predtým nevideli a na záver výletu sa ešte okúpať v Červenom mori. Dostupnosť týchto unikátov sa zvýšila vďaka nízkonákladovkám, ktoré lietajú priamo do hlavného mesta Ammánu alebo do Eilatu (Izrael), odkiaľ stačí prejsť cez hranicu. Ak chcete zažiť niečo iné ako v Európe, Jordánsko je niečo pre vás.

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 20€ | Dĺžka letu: Viedeň – Eilat: 3h 40min (sledujte lacné letenky) | Časový posun v Izraeli/Jordánsku: +1h
Ubytovanie: 65€ / 4 noci | Auto + benzín: 45€ | Jedlo a pitie: 170€ | Petra: 70€ | Spolu na osobu: 350€ | Kurz v čase našej návštevy: 1€ = 0,80 JOD

Praktické informácie

 • Víza do Jordánska – ak priletíte do Ammánu, tak platíte na mieste 40 JOD, ak použijete hraničný prechod z Eilatu a zostanete aspoň 3 noci, tak je to FREE! (netreba ani Jordan Pass, ak by vás o tom niekto presviedčal). Druhá možnosť je Jordan Pass za 70-80 JOD, v ktorom sú víza a väčšina pamiatok vrátane Petry (jediná podmienka je zostať aspoň 3 noci v Jordánsku)
 • Jordan Pass – ak letíte do Ammánu – rozhodne áno, kúpte si ho dopredu online (cca 2 JOD je za platbu cez internet). Ak prilietate do Eilatu a chcete pozrieť len Petru a Wadi Rum, tak sa neoplatí, lebo neplatíte víza => za 2-dňový Jordan Pass by ste zaplatili 75 JOD vs. regulárna cena Petra 2-dňová (55 JOD) + Wadi Rum (5 JOD) = 60 JOD
 • Bezpečnosť – Jordánsko sa radí medzi najbezpečnejšie krajiny Stredného východu. V krajine platia prísne bezpečnostné opatrenia a rovnako hotely zavádzajú opatrenia na ochranu hostí.
 • Ceny a zjednávanie – ceny sú zhruba rovnaké ako u nás, len treba zjednávať. A pripravte sa, že vás budú chcieť na každom rohu ošklbať – napr. v malých potravinách nemajú ceny a nám sa stalo, že nám chlapec predal vážené arašidy so 400% prirážkou
 • Bankomaty – za výber zaplatíte min. 3 JOD (napr. Arab Bank) alebo ostatné mali 3,50 JOD. Ak by ste natrafili na bankomat bez poplatku za výber, tak vedzte, že to môže prerátať nevýhodným kurzom na USD a zaplatíte v konečnom dôsledku ešte viac (naša skúsenosť v Aqabe cez Jordan Bank)
 • Platba kartou – na ubytkách alebo v lokálnych obchodoch sa dalo platiť len v cashi, v reštauráciách brali aj platbu kartou, dajte si ale pozor na poplatky – v Petre je navyše 2,50% za platbu kartou, v jednom bare dokonca pýtali 5%
 • Konverzný kurz – dajte si pozor, aby vám transakcie kartou zaúčtovali v lokálnych JOD, nám napr. v Petre zaúčtovali vstupné v GBP a museli sme to reklamovať (našťastie úspešne stornovali a zadali nanovo v JOD)
 • Alkohol – kúpite oficiálne len v liquer shopoch v Aqabe. Vo Wadi Musa pri Petre bola možnosť len v neoficiálnom bare, ale za predražené ceny – malé pivo 6 JOD, víno 5 JOD. Na hoteli si dokonca pýtali 60 JOD za fľašu vodky Stolichnaya
 • Nové letisko Ramon – od 2.4.2019 je letisko Ovda v Eilate zrušené a priletíte už do nového Ramon Airport, ktoré je len 20 km od Eilatu

Prechod cez hranicu Eilat – Aqaba

  • Výstupné z Eilatu – 102 ILS (cca 25€) + ďalšie poplatky, ktoré sa platia 1x za celú skupinu (čiže sa oplatí ísť spolu) -> 5 ILS za spracovanie a ak by ste platili v eurách, tak je tam ďalší poplatok 19,17 ILS za konverziu
  • Víza do Jordánska – vypisujete na hranici v podobe manifestu, kde napíšete len mená, národnosť a údaje z pasu. Na fórach píšu, aby ste si tento manifest dali opečiatkovať v Petre, no my sme tak nespravili a nebol problém (asi keď ste 3 noci a viac, tak ste pre nich dostatočne cenný turista)
  • Výstupné z Aqaby neplatíte, ak ste boli aspoň 3 noci, inak je poplatok 10 JOD (ešte pri 2 nociach to vraj niekedy zvyknú odpúšťať)
  • Hranica len do 20:00 – prechod zatvárajú o 20:00, takže si dajte rezervu, keby meškal let (čo bol presne náš prípad). Na samotný prechod hranicou rátajte aspoň pol hodinu (je tam spolu 5-6 kontrol a treba aj dosť sľapať)

Doprava na/z hranice

  • Na/z Eilat hranice chodí Flo Shuttle, Egged bus alebo taxík
  • Z Aqaba hranice je jediná možnosť taxík za pevných 15 JOD, opačne sa dalo zjednať na 7 JOD (z pýtaných 8 JOD)
  • Autopožičovňu Dollar-Thrifty v Aqabe zatvárali tiež o 20:00, takže to sme tiež museli volať, aby nás počkali

Petra

Petra je jedna z najznámejších, ale aj najdrahších pamiatok na svete, v akej sme boli. Jeden zo 7 divov sveta bol znovuobjavený až v 19. storočí a stal sa predlohou známeho filmu Indiana Jones. Skalné mesto zažilo svoj najväčší rozmach približne v roku 62 p.n.l., kedy tu žilo približne 30 000 ľudí. Po druhom ničivom zemetrasení v 6. storočí upadlo do zabudnutia. Ani názov nie je náhodný, slovo “petra” označuje v gréčtine skalu. Pamiatka patrí pod UNESCO od roku 1985 a tiež sa stala súčasťou zoznamu Nových siedmich divov sveta, ktorý bol vyhlásený v Lisabone v roku 2007 na základe celosvetového verejného hlasovania. Priemerný denný počet návštevníkov sa pohybuje okolo 2500.

Vstupné do Petry – keďže je Petra veľmi rozľahlá, je možné rozplánovať jednotlivé trasy až na 3 dni. Optimálny je 2-dňový variant, ktorý sme absolvovali aj my.

Možnosti vstupeniek: 50 JOD (cca 63 €) na 1 deň, 55 JOD (cca 69 €) na 2 dni a 60 JOD (cca 75 €) na 3 dni. Za nočnú prehliadku v pondelky, stredy a štvrtky o 20:30 je ďalší príplatok 17 JOD (cca 21 €). Pre zaujímavosť, rezidenti platia len 1 JOD.

Pri kúpe vstupeniek musíte dávať aj pas, podľa ktorého vytlačia meno na vstupenku. Pri platbe kartou vám zaúčtujú navyše 2,50% a dajte si pozor, aby bola transkacia v JOD a nie GBP (majú veľmi nevýhodný kurz). Bankomat tu nie je, len zmenáreň. Parkovisko pred vstupom je free.

Praktické tipy

 • Keďže denne nabeháte 10-15 km, zoberte si dostatok vody a nezabudnite sa chrániť pred slnkom. Keďže tu i dosť fúkalo, ideálnejšia ako šiltovka je šatka na hlavu.
 • Ako obuv stačia tenisky (do kopca je kamenný terén, ale spevnený schodmi)
 • V areáli je bezplatná Wi-Fi od Hyundai, na ktorú sa musíte zaregistrovať
 • Po ceste sú suvenír shopy, kaviarne, bezplatné WC a na konci cesty aj reštaurácie (samozrejme s vysokohorskou prirážkou)
 • Na Treasury svieti slnko doobeda, takže kvôli fotkám sa oplatí ísť skôr
 • Magnetky majú za veľmi dobré ceny -> 3 magnetky / 1 JOD
 • Petra má aj zadný vchod od reštaurácií, ak by ste bývali napr. v Uum Sayhoun

Naše GPS trasy

 • 1.deň – Siq, Treasury, Amfiteáter, Colonnated Street, Great Temple, Monastery
 • 2.deň – Siq, Treasury, Royal Tombs, Obelisk (nedali sme úplne do konca, boli sme len pol dňa)

Petra – Siq

Siq

Pôvodná mestská brána, tvorí ju 1,2-kilometrový kľukatý pieskovcový kaňon, ktorého steny sa tiahnu do výšky 90 až 180 metrov.

Petra – The Treasury (pokladnica)

The Treasury

Najznámejší a najprepracovanejší chrám, vytesaný do červeného pieskovca, ktorého priečelie je vysoké cez 40 metrov a široké cez 30 metrov. Z monumentálnosti vám rozhodne padne śánka. Ponad skaly vedie viacero cestičiek, takže ju môžete mať odfotenú z každého uhla a výšky.

Petra – Amfiteáter

Okrem chrámov a hrobiek sa zachoval aj rímsky amfiteáter s kapacitou 7000 miest, ktorú je využívaný pre príležitostné akcie.

Petra – Royal Tombs

Kráľovské hrobky ležia na druhej strane údolia oproti rímskemu divadlu a ich rozmery sú taktiež monumentálne.

Petra – Monastery (kláštor)

Ešte väčší chrám ako Treasury,  aj keď je tam nápadná podobnosť. Ku kláštoru budete musieť vyšliapať množstvo schodov, ale stojí to za to. Je to najvzdialenejší bod od hlavného vchodu (cca 5 km). Nad Monastery po ceste ďalej sú ešte vyhliadky ponad celé údolie.

Wadi Rum

Wadi Rum je najfarebnejšia púšť Blízkeho východu a jedna z najkrajších púštnych scenérií sveta. Netypická oranžová farba piesku mení farbu podľa intenzity slnečných lúčov. Do tejto mesačnej krajiny sú dokonale vsadené kempy s marťanskými stanmi. Intenzitu dobrodružstva zvyšuje fakt, že tu strávite noc bez signálu a Wi-Fi. K tomu všetkému vám beduíni pripravia nezabudnuteľnú večeru v podobe kuraťa zakopaného v piesku. My sme mali ešte aj parádnu viditeľnosť hviezd.

Vstupné do Wadi Rum – 5 JOD zaplatíte vo Visitors Center. Ak by ste mali auto 4×4, tak ešte ďalších 20 JOD. Svoje auto následne odparkujete v mestečku Rum, kde vás príde vyzdvihnúť hostiteľ.

Ubytovanie – ubytovaní na booking.com je nespočetne veľa, takže vedzte, že podozrivo nízko cena 10 JOD / noc aj s večerou a raňajkami nie je konečná. Aby ste sa totiž dostali do kempu, je potrebné ešte za odvoz zaplatiť ďalších 40 JOD / skupinu. Druhá možnosť bola absolvovať Jeep Tour na druhý deň za 40 JOD / osobu a potom by sme mali tento odvoz zadarmo :).

Marťanské stanyNáš kempStanica Waadi RumZápad slnka na dune

Tour sme odmietli, lebo sme mali ďalší deň aj tak na pláne kúpanie v Aqabe. Hlavne sa pokúste zjednávať cenu, ak by ste išli do toho. Jazda džipom do nášho stanového mestečka trvala asi 15 minút.

V stanoch je svetlo a jedna zásuvka britského typu, takže sme museli zháňať redukciu. Mali sme trochu šťastie, že sme prišli pred západom slnka, lebo hostiteľ sa ponúkol, že nás odvezie na pieskovú dunu, kde sme si mohli vychutnať úžasný západ slnka. Okolo 19-tej sa slávnostne podávala  večera – beduíni vykopali poschodovú nádobu z piesku a začali porciovať v spoločenskej miestnosti. Sedeli sme pri krbe, jedli asi najlepšie spravené kura v živote, pili mätový čaj a kecali s beduínmi o ich tradíciách a zvykoch. Dokonalá idylka.

TIP: Po ceste naspäť z Wadi Rum sa zastavte v historickej vlakovej stanici Wadi Rum

Pláže v Aqabe

South Beach

 • Bikini pláže sú približne 10 km južne od Aqaby (mestká pláž v Aqabe je non-bikini)
 • Voda v tomto ročnom období (koniec marca/začiatok apríla) má iba 20°C, ale keď už sa osmelíte, tak sa dalo v pohode kúpať a šnorchlovať
 • Najdostupnejšia pláž je South Beach, kde zaparkujete na free parkovisku alebo pri ceste
 • Podmorský svet je nadpriemerný, už pár metrov od pobrežia je množstvo rôznorodých koralov a môžete nenáročne šnorchlovať
 • Na South Beach môžete vidieť pod vodou dokonca aj vrak tanku a vrak lode, viď. google mapa
 • Zoberte si topánky do vody, lebo vstup je poriadne kamenistý
 • Rezorty v tejto časti ako Berenise Beach Club alebo Tala Bay majú ohradené pláže a pýtajú si za vstup 10 JOD / osobu
 • Jedlo je problém – okrem rezortov tu nie sú žiadne reštaurácie alebo fast foody
 • WC na pláži – väčšinou platené  turecké záchody za 1 JOD