5/5 - (14 votes)

Za tento článok ďakujeme nášmu kamarátovi Rasťovi a DominikeVyše 7 000 ostrovov, katalógovo krásne pláže, nádherné koralové záhrady, vraky japonských lodí z druhej svetovej vojny, sopky, džungľa. To všetko tvorí Filipíny s vodou teplou ako mlieko. Náš itinerár tvorili hlavne ostrovy Palawan a Coron, ku koncu sme sa presunuli na ostrov Bohol. Hlavné mesto Manilu sme využili čisto na prestupy a party life ostrov Boracay sme vynechali úplne. Ubytovanie sme riešili vopred cez booking.com. Chceli sme rôznorodosť a tak sme si užili všetko od chatky v lese pri rieke, cez hotely a hostely až po luxusné ubytovanie s infinity pool-om či súkromným ostrovom.

Filipiny

Obsah

Všeobecné info
Letenky a itinerár
Doprava
1. Hlavné mesto MANILA
2. Ostrov PALAWAN – PUERTO PRINCESA
3. Ostrov PALAWAN – EL NIDO
4. Ostrov CORON
5. Ostrov CEBU
6. Ostrov BOHOL

Všeobecné info

 • Miestna mena: Filipínske pesos (PHP), kurz cca 1€ = 60 PHP
 • Časový posun: -7 hodín
 • Víza: do 30 dní nepotrebujete
 • Jazyky: všetci vedia viac menej anglicky, všetko sa píše latinkou
 • Telefonickí operátori: odporúčame kúpiť hneď na letisku lokálnu kartu s internetom a lokálnym číslom – výrazne ušetríte na dátach aj si zjednodušíte telefonovanie
 • Bankomaty: sú už aj v El Nido a Corone, poplatok za výber je však 4€

Letenky a itinerár

Filipiny itinerarLetenky sme kupovali zhruba 2 mesiace vopred, spiatočná z Londýna do Manily s prestupom v Pekingu nás vyšla na 400 €. Po tejto skúsenosti však už na letenkách šetriť nebudeme, pretože náš let Bratislava- Stansted, presun na Heathrow a následný 11-hodinový let do Pekingu, 7 hodín čakania a potom ešte 5 hodín do Manily – to trvalo nekonečne dlho.

 Doprava

Tricycle
Tricycle

Ako všade v Ázii si môžete prenajať motorku/moped. Ak nejazdíte na motorke, najčastejší dopravný prostriedok pre vás bude Tricycel – miestna obdoba motorky so sajdkárou.

Na väčšie vzdialenosti miestni využívajú tzv. Jeepney a medzi dedinami/mestami jazdia aj klimatizované autobusy. Oboje zastavíte hocikde pri ceste a hocikde vás aj vysadia.

1. Hlavné mesto MANILA

Po takmer 2 dňoch cestovania nás konečne vypľulo v Manile. V Manile funguje Uber aj jeho lokálna konkurencia Grab. Cez Uber sme si zavolali taxi do nášho prvého ubytovania.  Nakoľko sme v hoteli mali stráviť len pár hodín (a to spánkom), zvolili sme hotel v blízkosti letiska, aby nebol problém sa dostaviť na letisko včas na náš ranný let do hlavného mesta Palawanu- Puerto Princesa. Skontrolovali sme výhľad z 15. poschodia hotela na  10 miliónovú Manilu a vypočuli si koncert prvých filipínskych kohútov.

TIP: nenechajte sa nalákať od taxikárov, ktorí sa na vás vrhnú pri východe z letiska. Ich ceny sú 5-násobne vyššie. Stanovisko oficiálnych letiskových taxi nájdete vpravo od východov alebo sa spýtajte personálu letiska, či policajta.  

2. Ostrov PALAWAN – PUERTO PRINCESA

Puerto Princesa
Puerto Princesa

TIP: všetky vnútroštátne lety sme absolvovali cez miestne lowcost aerolinky Cebu Pacific.

let Manila-PalwanLet do Puerto Princesa (46 € / os.) trval asi 1,5 hodiny. Lietadlo Cebu Pacific bolo menšie, zato neporovnateľne komfortnejšie než nekonečne dlhý let s Air China. Po prílete nás na letisku čakalo auto, ktoré nás odviezlo priamo do hotela Blue Palawan Beach club. More tu síce nebolo na kúpanie, avšak domáci v ňom lovili krevety a mušle. Hneď vedľa hotela sme objavili typickú filipínsku dedinku. Skutočný život, ktorý len tak v katalógoch neuvidíte. Prechádzali sme sa búrkou premočenými cestami a pozorovali skutočný život okolo. Chudobný, špinavý, zato plný detských úsmevov a ťažkej práce. Okolo sa stavali príbytky, pobehovali psy a chovné zvieratá, premávali sa domáci na motorkách či tricycloch. Z každého rohu na nás vykúkali zvedavé pohľady a mávajúce deti s tými najväčšími očami na svete.

Kroky nás viedli smerom k frekventovanej ceste. Pozdĺž cesty boli malé polorozpadnuté búdy – obchody. Nadšení zo všetkého nového sme sa rozhodli vyskúšať jedlo z ulice. Naše prvé jedlo boli zvyšky rýb v kokosovej omáčke, rezance so zeleninou a batáty v omáčke. Jedlo sme zjedli u tety v obývačke, pri nohách nám spali psy, okolo pobehovali mačky a na susednom stole ležalo bábätko, obklopené mnohopočetnou rodinou. S nadšením sme zjedli toto veľmi chuťovo neurčité jedlo a zaplatili 1,50 € za 2 osoby… Po ceste domov sme si doslovne privolali kávu. Ako správni kávopiči vždy dúfame, že narazíme na kávu v momente, kedy kofeín klesne pod kritickú hladinu 🙂 V kaviarničke ako z iného, veľmi neázijského sveta,  sme si dali 2 kávy a tie najsladšie muffiny v živote. Spokojní sme sa vrátili do hotela, k bazénu a drinkom.

Na druhý deň sme čakali na transport do El Nida. Z Puerto Princesa sa tam dostanete jedine mikrobusom. My sme využili spoločnosť Lexxusshuttle, cena je cca 500 – 600 pesos (8-10 €) na osobu. Objednať si môžete online alebo telefonicky – vedia dobre anglicky.  Tranzit nás vyzdvihol v hoteli. Po ceste sme naložili niekoľko miestnych cestovateľov a spoločne sme vyrazili smerom k „autobusovej stanici“. Po hodine čakania, kým sa naplní tranzit, sme konečne vyrazili. Do auta nás vtesnali 18. Cesta trvala nekonečných 6 hodín, ako všade v Ázii. Aj tu sú veľkí kamaráti s klimatizáciou takže nezabudnite na dlhý rukáv.

TIP: Vodiči týchto mikrobusov na to poriadne šlapú, takže ak máte slabší žalúdok, nezabudnite na kynedril. Lekárne sú v mestách aj v mestečkách.

TIP: Do El Nida sa dá aj doletieť priamo z Manily.

Pozerali sme ako sa krajina okolo mení- more striedali lesy, chatky, obrovské kravy, ktoré vždy doprevádzal biely bocian. Medzizastávku na obed sme mali v malej lokálnej stravovni. Posunkami sme si vybrali jedlo, ktoré sa napokon- kvôli spôsobu prípravy jedál na Filipínach nedalo jesť. Filipínci totiž nikdy nevykosťujú alebo neodblaňujú mäso. Zastávajú teóriu, že aj to sa predsa zje (alebo minimálne predá ako ďalšia porcia), mačetou nasekajú mäso. Na tanieri tak máte zväčša viac kostí a mastného, ako mäsa. Po tom, ako sa nám do jedla nepodarilo zahryznúť, sme pokračovali v ceste.

3. Ostrov PALAWAN – EL NIDO

El Nido slúži ako základný bod pre výlety loďou na okolité ostrovy a pláže. Priamo tu je aj krásna pláž Las Cabaňas.

V centre nájdete množstvo rôznych obchodov,  reštaurácií a barov s ponukou a aj personálom z celého sveta. Centrálnym bodom pre turistov býva reštaurácia Art cafe – dole je obchod s akýmkoľvek potrebným vybavením, hore reštaurácia s európskymi jedlami, ale za trochu vyššie ceny.

Na ulici je množstvo predavačov, ktorí ponúkajú vodotesné vaky, obaly a perly.

Výlety na okolité ostrovy sú všade rovnaké a stoja rovnako, takže nemusíte rozmýšľať u koho kúpiť. Označené sú A,B,C,D a kombinujú pláže, potápanie alebo jaskyne. Za poplatok si môžete požičať potápačské okuliare a plutvy, my sme mali svoje.

TIP: určite si kúpte boty do vody, bez toho výlety nedáte.

TIP: určite si kúpte od pouličných predavačov vodotesný vak a obal na mobil

Pláž Las Cabaňas 

Las Cabanas beach
Las Cabanas beach

pláž hneď pri El NIde; dostanete sa tam za 15 minút motorkou alebo tricyclom. Na pláži je neskutočné množstvo mušlí a koralov, nachádza sa tu aj niekoľko barov a reštaurácií. Takisto je tu malá zipline, ktorá vedie na ostrovček oproti. Ak chcete súkromie, prejdite na koniec pláže a zahnite za roh.  

Nacpaan beach

Nacpaan beach
Nacpaan beach

Dostanete sa sem za 45 minút motorkou alebo tricyclom za 1200 – 1500 PHP. Šofér na vás celý deň počká a aj vás odvezie naspať. Nekonečne dlhá široká pláž. Nájdete tu tiež niekoľko reštaurácií a barov.

Ako prvý výlet po ostrovoch sme si vybrali Island hopping Tour C, ktorý za 1400 PHP zahŕňa obed na pláži a návštevu:

 • Helicopter Island – krásna pláž a koralová záhrada na šnorchlovanie
 • Hidden beach – pláž schovaná medzi útesmi – loď vás vysadí 200 metrov od pláže, ktoré musíte preplávať.  My sme mali trošku vlny, tak sme dávali pozor na ostré kamene. Niekoľko turistov z Rumunska a Poľska sa trošku poodieralo. Prídete však do krásnej lagúny olemovanej skalami s priezračnou a teplou vodou
  Hidden beachHidden beach
 • Secret beach –  tajná pláž, na ktorú sa dostanete len tak, že preplávate cez otvor v skale. Treba dávať pozor na vlny a miestnych turistov, ktorí sa nechajú ťahať v plávacích vestách.  Vnútri je však iný svet – pokojné more, ležíme na miliónoch milimetrových mušlí  a necháme sa obmývať vodou
 • Matinloc Shrine a Matinloc Island – súkromný ostrovček, kde sa nachádza menší kresťanský chrám. Dá sa vyliezť po schodoch hore na skaly a fotíte s krásnymi výhľadmi na okolie. Tu sa platí extra poplatok 100 PHP za vstup ako podpora rekonštrukcie chrámu.
  Matinloc shrine
 • Star beach – obed na pláži – štandardne dostanete grilované ryby, ryžu, ovocie

Posledný deň sa presúvame do hostelu Aqua Travel Lodge (20 € osoba) hneď vedľa prístavu a ráno vstávame 4:30, aby sme stihli rýchloloď na ostrov Coron. Lístky sme kupovali za 1700 PHP v miestnej cestovnej agentúre, prepravu zabezpečuje spoločnosť Montenegro Lines. Opäť nezabudnite na dlhý rukáv, klimatizácia funguje na plné obrátky. Predpokladané trvanie plavby je 3,5 hodiny, ideme však skoro 5.  Od ruských kamošov sa dozvedáme, že nemôžeme pašovať mango. Ale keby áno, vyňuchajú ho trénované psy. Mango z El Nida sa totiž nemôže miešať s cudzími.

4. Ostrov CORON

El Nido - CoronMesto Coron je pomenované po ostrove Coron, ale nachádza sa na ostrove Busuanga . Na tomto ostrove je aj letisko (30 min. jazdy od mesta), takže je veľmi dobre dosiahnuteľné z Manily alebo Cebu. Coron je veľmi vyhľadávanou lokalitou na šnorchlovanie a potápanie- nachádza sa tu až 13 vrakov lodí z druhej svetovej vojny.

TIP: V meste nie je žiadna pláž vhodná na kúpanie, všetko je na okolitých ostrovčekoch!

Z prístavu na ubytovanie vás odvezie tricycel, šoféri sa o vás „pobijú“ hneď pri východe z prístavu. Prvé ubytovanie – The Bay Area Coron (19€ osoba) máme v centre mestečka, na hlavnej ulici. To je vlastne jediná ulica, ktorá mestečkom ide. Nájdete tu opäť reštaurácie a cestovné a potápačské agentúry na výlety. Keďže filipínske národné zviera je kohút, počujete ich úplne všade, čo vám ráno o štvrtej príde naozaj málo vtipné.

TIP: Pribaľte si štuple do uší

Na našej ulici sme si dali po dlhej dobe konečne dobrú kávu a natrafili na reštauráciu, ktorú vlastní Čech, takže sme sa dočkali európskeho jedla.

Pozor: Filipínska kuchyňa je naozaj niečo iné ako vietnamská, thajská alebo indonézska! Nevedia variť!

Výlety v ponuke sú opäť viac-menej rovnaké a za podobnú cenu, takže je zase jedno, kde kúpite. My sme absolvovali tri: šnorchlovací Reef and wreck, plážový Island Escapade a najobľúbenejší Ultimate tour

Výlet Reef and Wreck (1400 PHP / os.)
Uvidíte dva vraky japonských lodí – Lusong a East tangat – potopených americkým letectvom počas druhej svetovej vojny a budete šnorchlovať v koralovej záhrade pri vraku Lusongu. Obed si dáte v Pass Island, kde sa môžete slniť a kúpať.

Výlet Island Escape Tour (1700 PHP / os.)

Malcapuya islandBulog DosBulog Dos

Tento výlet je podobný Island hoppingu v El Nide, kde uvidíte tri ostrovy a ich pláže:  B
anana Island, Bulog Dos a Malcapuya Island. Najmä posledné dva sú naozaj krásne miesta a nafotíte tam gýčovo – katalógové fotky.

Výlet Island Ultimate Tour ( 1400 PHP / os.)

FilipinyBarracuda lake

Tento výlet je najobľúbenejší a tým pádom aj najviac natrepaný turistami ako na lodi, tak aj na lokáciách, ktoré navštívite.  Začnete šnorchlovaním na Siyete Pecados a potom sa presuniete na Kayangan Lake. Navštívite aj vrak Skeleton wreck – tu bolo ale toľko ľudí na 40m vraku, že sme sa radšej vrátili na loď. Lagúna Twin lagoon – do nej sa dostanete preplávaním cez otvor v skale – pozor – tu sa naplávate naozaj dosť, takže ak nie ste dobrý plavec, tak si vezmite vestu alebo plutvy. Zaujímavosťou je, že sa v tejto lagúne mieša sladká a slaná morská voda, takže na potápanie je viditeľnosť veľmi malá. Máte dojem, že potápačské okuliare sú mastné. Obed si dáte na Smiths beach a rovno pri nej sa budete aj šnorchlovať v Coral garden – koraly sme videli už aj krajšie, ako tu. Barracuda lake je výrazný bod tejto tour – je to sladkovodné jazero v bývalom sopečnom krátery. Vystúpať musíte asi 60 výškových metrov, takže vás na začiatku čaká dosť schodov, ale miesto naozaj stojí za to.

Druhú časť pobytu v Corone sa presúvame do hotela Westown Lagoon Coron (25 € / os.) Krásny hotel, s bazénom, úžasné postele… Ale v susedstve sú opäť večne ráno kikiríkajúce kohúty 🙁 . Hotel práve rozširovali, takže pri bazéne sme mali celodenný hluk a dym zo stavby. Po 2 nociach odchádzame smer ostrov Cebu hotelovým transferom (200 PHP / os.)  Let nám zrušili a preložili na druhý deň, takže nás Cebu pacific vracia späť do hotela, kde nám prepláca ubytovanie a jedlo + dostávame voucher na letenku zdarma pre každého! Vraciame sa do bazéna a k zvuku karbobrúsky zo stavby. Ráno bez  problémov odlietame do Cebu city.

5. Ostrov CEBU

Cebu je druhé najväčšie mesto Filipín a druhý letiskový hub. Je tu medzinárodné letisko a lieta sa sem napríklad aj z Emirátov. Berieme taxi do prístavu (350 PHP).

TIP: vpravo od východu z letiska sú oficiálne White taxi a Yellow taxi

V prístave kupujeme na mieste lístky na rýchloloď smer Bohol.

Pozor: Tu vie byť situácia s kúpou lístka neprehľadná, ale nenechajte sa ojekabátiť „ochotnými“ pomocníkmi na ulici.

Po našej otázke, kde kúpime lístok, od nás začal jeden takýto dobrák pýtať Passport! Passport! S tým, že nestihneme loď a on nám lístky kúpi. Stresujeme, pasy mu nedáme, ale donútime ho odprevadiť nás k ticket office.  Za to potom dranká sprepitné tak dostáva pár pesos. Neskôr zisťujeme že stánky s lístkami sú aj vnútri v prístave – vybrať si môžete z rôznych spoločností: Supercat,  Fastcat, OceanJet a Starcraft. Ako je na Filipínach zvykom, dodatočné poplatky sú všade, takže následne okrem lístka platíme prístavný poplatok a poplatok za batožinu.  

TIP: majte vždy dostatok drobných v hotovosti, nikdy neviete aké ďalšie poplatky vás prekvapia 🙂

Cesta loďou trvá cca 2 hodiny, opäť klimatizácia na plné pecky, dlhý rukáv alebo šatka príde vhod.

TIP: lode odchádzajú každé dve hodiny, posledná o 17:45. Cena lístka (600 PHP / os.)

6. Ostrov BOHOL

Coron - Cebu - Bohol
Coron – Cebu – Bohol

Na ostrove Bohol pristanete v meste Tagbilaran, kde je aj letisko. Takisto je tu kopec medzinárodných fastfoodov – McDonalds, KFC, PizzaHut, Wendys atd. Na Bohole je hlavná atrakcia Chocolate hills, je tu niekoľko lanových parkov a ziplines, takisto tu môžete vidieť zvieratko Nártouna (po anglicky tarsier).

Ubytovanie máme v Ocean suites Bohol – veľká izba, veľké okná, obrovská posteľ, infinity pool. Dobrá káva. (27 € / os.) Hotel stojí na mieste, kde španielski objavitelia v 16. storočí spečatili s miestnym náčelníkom zmluvu pokrvným putom. Do mesta tricyclom to vychádza okolo 100-150 pesos.

TIP: Oproti hotelu je skvelá miestna burgráreň

Bohol - OslobNáš plán na ostrove zahŕňa aj potápanie so žralokmi veľrybími pri Oslobe. To je iný ostrov, vzdialený 2 hodiny cesty loďou. Takže vstávame o piatej ráno, aby sme boli o šiestej na lodi. Aj tak čakáme na iných turistov. Vyrážame z Alona beach, kde sa ráno špacíruju malé húsenice. Po príchode na Oslob nás tricycel berie za žralokmi, na mieste platíme vstupné 1000 PHP na osobu + 100 PHP nejaký dodatočný poplatok…zase.  Je tu hlava na hlave, ale tešíme sa na žraloky. Tie pracovníci kŕmia z člnov asi 30 metrov od brehu – žraloky sú na to zvyknuté a chodia na toto miesto, vďaka čomu je možné pri nich potápať. Naskakujeme do malých kajakov pre 8 ľudí, vezú nás bližšie k žralokom, nasadiť potápačské okuliare a šup do vody. Zážitok na celý život, rybky majú na dĺžku 6 – 8 metrov, len keby sme neboli hlava na hlave a všetci čínski turisti neriešili viac fotenie selfie, ako plávanie. Chceme sa ich dotknúť, ale  keďže to je zakázané, odolávame. Vo vode sme si uvedomili, že navôkol sa kŕmia ryby, ale cítime sa bezpečne

 

Vraciame sa domov tou istou loďou na Bohol, berieme vaky a presúvame sa tricyclom do chatiek Fox and Firefly (16 € / os.)

Je to pri rieke, ktorú je možné splavovať na paddle boardoch. Alebo si ráno zacvičiť jogu. Ubytovanie, ktoré sme zo začiatku brali veľmi s rezervou,sa ukázalo ako nadmieru dobré. Bol tam zjavný vplyv majiteľa hotela z Dánska, ktorý ponúkal množstvo aktivít pre turistov – od požičovne bicyklov, po paddle boardy. Výborne varia, v chatke sme mali nádhernú kúpeľňu pod holým nebom, takže sme sa sprchovali priamo pod korunami stromov.

Bohol river
Bohol river

Ráno vyrážame smer zipline a nártouni, cesta nám trvá strašne dlho, keďže sme nevedeli stopnúť žiadny tricycle.

TIP: ak nemáte motorku, využite jeepney alebo veľké Yellow busy.

Nártouni sú veľmi milé zvieratká, ale sú to nočné tvory, cez deň pri nich treba byť veľmi potichu (po strese z prebudenia vraj môžu spáchať samovraždu). Uvidíte ich tak 6 a sú zhruba veľkosti dlane.  

Na Bohole sú na dvoch miestach: Tarsier sanctuary v dedinke Corella a v Tarsier conservation area. Druhá možnosť je bližšia k ostatným atrakciám, my sme sa omylom odviezli do tej prvej 😀 Nevýhoda na tom, keď sa takto stratíte bez vlastného odvozu je, že sa odtiaľ nemáte reálne ako dostať. Všetci návštevníci dorazia na svojich motorkách a vy si nemáte ku komu prisadnúť. Zostáva vám teda len šlapať. Výhoda je, že nešlapete dlho 🙂 Počas celého pobytu sme mali šťastie na to, že akonáhle sme vyšli na hlavnú cestu, vždy pri nás zastal jeepney  alebo bus smerujúci presne tam, kde potrebujeme.

Zipline – na Bohole je najväčší Chocolate hills adventure park, kde môžete stráviť celý deň a spojiť to s vyhliadkou Chocolate hills. My sme zipline absolvovali v Loboc Eco tourism adventure park a považujeme to  za jeden z highlightov dovolenky.  

Vraciame sa do mesta Tagbilaran v jeepney, prší a naša batožina cestuje na streche, pretože je nás v buse natrieskaných 31. V meste berieme tricycel a odchádzame na posledné ubytovanie – luxusný Mithi Resort and Spa. Tento rezort má postavený vlastný ostrovček , infinity bazény, masáže a spa (73 € / os.).  Tricycle majú dokonca zakázaný vjazd, tak čakáme ako vandráci celí premočení, s ruksakmi na vrátnici s ozbrojenou ochrankou, kým pre nás príde golfový vozík a odvezie nás v lejaku na recepciu. Vstupujeme do krajiny zázrakov – žiadne psy, kohúty, mačky, špina. O hodinu doprší a naplno sa venujeme bazéniku, kávičke, oddychu, moru. Nebyť hlučných fľusajúcich Číňanov, je to čistý raj.

Bohol Mithi resort and spa
Bohol Mithi resort and spa

Využívame voucher za zrušený let od Cebu pacific a telefonicky objednávame behom 15 minút letenky z Tagbilaranu priamo do Manily, čím si ušetríme presun loďou do Cebu a odtiaľ let do Manily.

Čo sme sa naučili:

 • Zbaľte sa len do 1 turistického vaku. Čo sa doň nevojde, to nepotrebujete. Najviac sa nám osvedčili voľné tričká na cvičenie, ktoré dobre odvádzajú pot a vlhkosť.
 • Itinerár, ubytovania, letenky a všetky dôležité informácie si ideálne aj vytlačte. Telefón by nemal byť jediným sejfom pre tieto cenné informácie – aj vodeodolný telefón sa dá utopiť.
 • Kúpte si lokálnu  SIM kartu – bude sa vám hodiť. Dáta vás zachránia, keď sa stratíte v pralese.
 • Píšte si tabuľku výdavkov. Aby vám financie nemizli. Nenoste veľkú hotovosť, ani veľké bankovky (tu je aj 1000 pesos veľká bankovka!).
 • Zmierte sa so skutočnosťou, že čokoľvek platíte, takmer nikdy to nie je finálna suma. Vitajte v krajine skrytých poplatkov. S vodičmi tricyclov zjednávajte.  
 • Nahraďte zrkadlovku go-pročkom, pokiaľ idete island hoppovať.
 • Na island hopping si nezabudnite kúpiť topánky do vody, vodeodolný vak a vodeodolný obal na telefón.
 • Ak nie ste fanúšikom kohútov, nezabúdajte na štuple do uší.
 • Kúpte si lokálny repelent, inak budete zjedení.
 • Nešetrite na leteckej spoločnosti. Aspoň základné pohodlie a jedlo, z ktorého sa neotrávite, sú nevyhnutnosťou.
 • Pozor pri výbere cestovného poistenia. Napriek priplateniu na balíček Exclusiv nám poisťovňa odmietla preplatiť zničenú batožinu s argumentom, že poistenie batožiny sa na batožinu v preprave nevzťahuje. Zaujímalo by nás teda, na čo sa vzťahuje

Filipíny nie sú len krajinou tisícich západov slnka, ale tiež rajom katalógovo krásnych pláží, detí s tými najväčšími očami na svete a nepochybne aj rajom perál, ktoré nehoria, fastfoodov a skrytých (alebo dodatočných) poplatkov . Určite sa plánujeme vrátiť, minimálne kvôli potápaniu k vrakom lodí.