5/5 - (9 votes)

Za tento článok ďakujeme našej čitateľke Agi. Dubrovník je luxusné, veľmi atraktívne chorvátske letovisko, ktoré vyhľadávajú cestovatelia a turisti z celého sveta. Leží celkom na juhu krajiny a ľahko sa odtiaľ môžete vydať na výlet do Čiernej hory alebo Bosny a Hercegoviny. Dubrovník sa dá zvládnuť za 2 dni, ale zároveň je vhodný aj ako celotýždňová dovolenka. Cieľom dovolenky tu nie je len vylihovanie na pláži. Historické centrum je zapísané ako svetové dedičstvo UNESCO, na skok trajektom je ostrov Lokrum, ktorý sa hodí na malú turistiku a samozrejme ďalšie možnosti, o ktorých si povieme.

Výdavky a štatistiky

Dĺžka výletu (28.8.2016 – 4.9.2016): 7 nocí | Dĺžka letu: Viedeň-Dubrovník: 1 hodina | Cena leteniek: 170 spiatočná/os. (sledujte lacné letenky) | Ubytovanie: 350 pre 2 osoby |  Vreckové na osobu/deň: 50-70 (jedlo atrakcie)

Pozrite si atrakcie z článku na Google Mape

Pred cestou

  • Pas nie je potrebný, stačí platný občiansky preukaz, Chorvátsko je členom EÚ
  • Mena HRK t.j. kuny a menšie lipy, v čase našej návštevy 1 euro cca 7,40 HRK

My sme sa do Dubrovníka vybrali na prelome augusta a septembra. Let z Viedne so spoločnosťou Fly Niki a hodina letu ubehla rýchlo. Dubrovnícke letisko leží asi 20 km od mesta, preto sme si objednali odvoz priamo na ubytovanie, ktoré sme si zabezpečili cez booking.com vo Villa Bona. Tieto apartmány vlastní lodný inžinier Antony a stará sa o ne spolu s rodinou. Ubytovanie pozostáva z 3 domov a je možnosť si vybrať z viacerých apartmánov. My sme mali štúdio s terasou. Výhodou bolo, že sme boli na spodnom podlaží a nesvietilo nám slnko priamo do okien, takže sa izba nevyhrievala. Villa Bona neponúka stravovanie.

Raňajky sme väčšinou riešili nákupom deň vopred a užili sme si ich na terase alebo priamo v meste v kaviarničkách, rovnako ako stravovanie po zvyšok dňa.  Jedinou nevýhodou ubytovania mimo  Starého mesta v Dubrovníku je množstvo schodov, ktoré je potrebné absolvovať. My sme to mali do mesta cca 350 schodov a potom späť. Hneď na druhý deň sme objavili, že v meste už 3 mesiace funguje Uber a ceny sú viac ako prívetivé. Na dve osoby dokonca nižšie ako MHD. Auto vás však do úzkych uličiek nezavezie, preto aj z hlavnej cesty nás čakalo ešte 104 schodov (to sme spočítali 🙂

Čo nevynechať pri návšteve Dubrovníka

Mestské hradby, 120 HRK/os. v cene lístka aj pevnosť Lovrijenac

Mestské hradby

Výhľad z hradiebVýhľad z hradiebVýhľad z hradiebVýhľad z hradieb

Vstup na hradby je na 3 miestach priamo v Starom meste. Ich dĺžka je takmer 2 kilometre, takže si treba vyhradiť 2-3 hodiny a uistiť sa, že máte nabitý foťák. Prekvapilo ma aké sú hradby, ktoré sa tiahnu okolo celého Dubrovníka zachovalé. Výhľady, ktoré sa naskytnú z tejto perspektívy sú dychberúce a nezabudnuteľné. Pri vstupe od brány Pile sa kúsok nachádza františkánsky kláštor a v ňom krásna stará lekáreň, oplatí sa vidieť.

Pevnosť Lovrijenac, vrátane lístka na Hradby alebo 30 HRK

Pevnosť Lovrijenac

Ďalšie z miest, ktoré ponúka inú perspektívu. Samozrejme po vyšľapaní x schodov.

Staré mesto, zdarma

Staré mesto

Staré mestoStaré mestoStaré mestoVstup po mesta - brána PilaVstup do starého prístavu

Vstup do Starého mesta je možný bránami z rôznych strán. Mesto je celé postavené z bieleho kameňa a chodník na hlavnej ulici Stradun je chodcami taký vyleštený, že sa od neho odráža svetlo. Staré mesto sa dá prejsť za hodinu, ale dá sa v ňom túlať aj pol dňa. Je tu kopec uličiek s výbornými reštauráciami. V Starom meste je viacero fontán s pitnou vodou. Súčasťou je aj Starý prístav, kde si môžete posedieť alebo sa vydať na výlet loďou na okolité ostrovy, ponuky na výlety nájdete priamo v prístave.

Lanovka, 120 HRK/os.

Lanovka

Keď som hovorila o výhľadoch z Mestských hradieb, tak výhľad na ne si užijete jedine z vrchu Srd, kam vás odvezie moderná lanovka. Nástupné miesto je nad Starým mestom. Z vrchu vidíte z jednej strany oranžové strechy Starého mesta a nekonečné more, z druhej strany vysušené vnútrozemie Bosny a Hercegoviny. Nájdete tu aj výbornú reštauráciu Panorama kde je nevyhnutná rezervácia, ale stojí zato. Ceny sú tu podobné ako všade inde v meste, t.j. počítajte minimálne 10 eur za hlavné jedlo.

Ostrov Lokrum, spiatočný lístok na trajekt stojí 100 HRK

Ostrov Lokrum

Výlet loďouDubrovník a vrch nad mestomLokrumpáv na ostrove Lokrum

Lístky na trajekt kúpite priamo pred plavbou v Starom prístave, trajekty chodia pravidelne hore dole asi každú pol hodinu a cesta trvá 15 minút. Výlet vám zaberie minimálne pol dňa, ale bez problémov aj celý. Na ostrove je možné vybrať si z viacerých aktivít. Môžete využiť jednu z pláží vrátane nudistickej 😉 a len tak leňošiť alebo sa vydať po vlastných na okruh po ostrove. My sme v flip-flopoch zvládli túto túru, ale nabudúce by som zvolila lepšiu obuv. Na ostrove je botanická záhrada. Všade môžete naraziť na malých zajačikov, pávy a oproti Starému mestu úžasný pokoj. Nájdete tu starý kláštor, pevnosť, jazero uprostred ostrova a pre fanúšikov seriálu Game of Thrones aj Iron Throne ☺ Lokrum bol v seriáli mesto Qarth, ale to je na špeciálnu kapitolu. Na ostrove je reštaurácia a snack bar.

Pláže, zdarma, zakúpiť sa dajú ležadlá alebo slnečník

Niekoľko metrov od Starého mesta je pláž Banje, z ktorej je nádherný výhľad na Hradby. Na druhej strane Dubrovníka sú pláže LapadCopacabana, dostupné MHD alebo Uber-om.

Keďže patrím medzi cestovateľov, ktorí radi poznávajú miestne chute, musím povedať, že sa Dubrovník oplatí navštíviť aj kvôli kvalitnej gastronómii. Miest, ktoré sme navštívili v Dubrovníku za účelom dobre sa najesť bolo naozaj veľa, spomeniem len niektoré. Zvyšok je označený v priloženej mape.

Za celý čas sme nedostali na tanier nič, čo by nám nechutilo. Najčastejšie sa podáva samozrejme čerstvý seafood, ale aj cestoviny a pizza. Oplatí sa sledovať miesta, kde sedí v reštaurácii veľa ľudí, tak ako je to aj inde. My sme objavili reštauráciu, pred ktorou stál každý večer dlhý rad a bol na to naozaj dôvod. Reštaurácia Kamenice ponúka morské príšerky na skvelej úrovni a za výborné ceny vzhľadom na polohu. Pokiaľ si chcete užiť výborné jedlo, drink alebo len raňajšiu kávu so skvelým výhľadom, v Starom meste, odporúčam Gradsku Kavanu. Nachádza sa v úžasnom priestore v prístave. Prístup do nej je aj zo Starého mesta a sedieť tu a užívať si voľno je úplná la dolce vita. Výhľad na celé Staré mesto poskytne reštaurácia Panorama, ktorú som spomenula pri lanovke a ďalšia top výhľadová je reštaurácia Dubravka pri vstupe do Starého mesta cez bránu Pile. Všetky poskytujú výborné jedlo, servis a naladia na tú pravú dovolenkovú atmosféru.

Dubrovník, v pozadi LokrumDubrovníkGdanska Kavana

Jedlo v reštauráciách so sedením je na naše pomery možno trochu drahšie. Hlavné jedlo pod 10 eur nehľadajte, ale na kvalitu a čerstvosť sa môžete spoľahnúť. Pokiaľ ste fanúšikmi streetfoodu, aj v Dubrovníku si prídete na svoje. Mňa očarila reštaurácia na stojáka alebo so sedením na schodoch Barba, ktorá sa nachádza v úzkej uličke pri odbočke priamo zo Stradunu. Chobotnicový burger bol top ☺. Ani pizza z okienka, ktorých je v uličkách Starého mesta viacero, nezaostáva. Dobré jedlo treba samozrejme aj dobre zapiť. Môžem odporučiť domáce víno. Oproti značkovým vínam je cenovo dostupné a veľmi osviežujúce. To najlepšie sme mali v Starom prístave v reštaurácii Poklisar. Fľaša takéhoto vína výjde priemerne na 100 HRK, veľké pivo zasa 40 HRK. Pokiaľ ste v Dubrovníku s nižším rozpočtom a aj tak si chcete dopriať chutné jedlo, vydajte sa do nového mesta do prístavu Gruž. Ceny sú tam dostupnejšie.

Dubrovník navštevujú turisti z celého sveta a mnohým možno nejde ani o históriu, ani o UNESCO, ani o gastronómiu. Cieľom ich cesty je preskúmať lokality, kde sa natáčal seriál Game of Thrones. V Dubrovníku sa tento kult nedá prehliadnuť a preto ho ani ja nemôžem vynechať. Koniec-koncov, tak ako mnohí iní, aj my sme šli v neposlednom rade po stopách Deanerys, Tyriona či Cercei. Z GoT sa stal v Dubrovníku úžasný biznis a tak sa nájdu mnohí, ktorí vás radi prevedú po lokalitách za symbolický poplatok, rozumej cca 50 eur. Zbytočne! Ako správny fanúšik nepotrebujete nikoho. Iba google a vlastne ani ten nie lebo iba keď vstúpite do Starého mesta, otvorí sa pred vami Kingslanding a sami spoznáte, že tu sa natáčalo to… tu zasa toto… Pár miest, ktoré určite neminiete je vstup z brány Pile gate, kde sa natáčala časť keď zaútočil ľud na Jofreyho. Ďalej na hradbách je to Minčeta tower, kde Deanerys uniesli draky. Celkovo na Hradbách sa natáčalo viacero scén. Cestou na pevnosť Lovrijenac sa nachádza malý prístav, kde mala reč Sansa s Littlefingerom, samotá pevnosť je potom miesto, kde sa odohrávali Jofreyho meniny. Nemôžem samozrejme zabudnúť na „shame“ schody, kde si užila svoju hanbu Cercei. Tie sú priamo nad reštauráciou Kamenice. K tomu všetkému samozrejme patria desiatky obchodov so suvenírmi. Aktuálne sa k tejto mánii pridáva aj Star wars, pretože ďalšia časť sa vraj natáčala práve tu.

Dubrovník je krásne mesto, do ktorého sa oplatí vydať či už na krátky výlet pri návšteve Chorvátska alebo na celý týždeň. Je to miesto, ktoré láka históriou a zachovanými pamiatkami a dokáže uspokojiť každého od bagpackera po náročného cestovateľa.