5/5 - (4 votes)

(19.02.2016 – 21.02.2016) Nasadnúť na lietadlo z Bratislavy, byť za hodinu v modernej európskej metropole, zažiť ich nočný život, vidieť pamiatky a pritom neminúť ani pol dňa dovolenky. A to najlepšie, celú túto parádu môžete mať za 16€ alebo aj menej. Možno už správne tušíte, že reč je o novej lowcostovej linke Ryanairu Bratislava – Berlín. Takže, pripraviť sa, pozor, štart, lebo o chvíľu letíme.

Dĺžka výletu: 2 noci | Dĺžka letu: Bratislava – Berlín: 1h (sledujte lacné letenky)
Cena leteniek: 16€ | Ubytovanie: 36€ / 2 noci | MHD: 10€ / 3 dni | Spolu na osobu: 62€ + jedlo + atrakcie

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (19.2.) – Prílet a nočný život
2.deň (20.2.) – Fernsehturm, Alexanderplatz, Berlínsky múr a Reichstag
3.deň (21.2.) – Postdamer Platz a Hitlerov bunker

1.deň (19.2.) – Prílet a nočný život

Priamy let z Bratislavy prevádzkuje spoločnosť Ryanair každý deň v rovnakom čase 16:55. Letenky za 16€ sme bookovali asi mesiac dopredu. V piatok teda rovno z práce na letisko a výlet sa môže začať. Ani sa nenazdáte a ste v Berlíne. Let je naozaj rýchlovka. Z letiskovej haly D vyjdete von a ak sa budete držať davu, tak väčšina ide na vlakovú stanicu asi 5 minút peši. Lístky na integrovaný dopravný systém BVG (Berliner Verkehrsbetriebe) si kúpite v hociktorom automate. Najrýchlejším dopravným prostriedkom je U/S Bahn (linky metra a nadzemné vlaky). Liniek metra je 10, nadzemných 13. Vlaky premávajú od 04:00 do 24:00 a počas víkendov alebo štátnych sviatkov celú noc. Ak idete iba na víkend, tak vám bude stačiť denný lístok, ktorý platí do 3:00 nasledujúceho rána.

TIP: Ak ste skupina do 5 osôb, tak sa najviac oplatí group ticket za 17,80E pre všetky pásma A+B+C (pre pásma A+B stojí 17,30E)

Letisko je pásmo C, ale inak všetky hlavné atrakcie sú v prvých dvoch. Trochu sme sa čudovali, ale v automate sa nedalo zaplatiť Visa kartou, akceptuje len Maestro alebo hotovosť. Nasadáme na vlak S7, ktorý nás odvezie priamo do centra na Friedrichstraße Bahnhof za 26 minút. Ubytko cez booking.com sme si vybrali len pár minút od tejto stanice. Za 17E/noc + 2,50€ obliečky máme luxusný Baxpax downtown Hostel s výhľadom na televíznu vežu. Biely rum z duty free zóny nenechal na seba dlho čakať a zodpovedne sa pripravujeme na nočný výjazd. Cieľová stanica je Warschauer Straße, odkiaľ vyjdete hore schodmi a potom sa dá ísť dvoma smermi. Kým sme sa rozhodovali na rázcestí, tak nám pochutil dvojitý hotdog so syrom, tzv. doppelwhopper. Smerom doprava je tá bližšia časť podnikov. Je niečo okolo 11tej hodiny a zisťujeme, že diskotéky otvárajú až o polnoci. Sadáme teda na pivko do prvého podniku Via Nova a pýtame si referencie na nejaký dobrý klub. Čašníčka nám odporučila Watergate, ktorý je od rázcestia smerom doľava. Vraciame sa teda naspäť na most a potom treba ešte prejsť druhým mostom ponad rieku Spréva. Okolo 23:50 je ešte podnik zatvorený, ale pomaly sa začína tvoriť rada. Popri čakaní vás budú oslovovať s trávou alebo inými drogrami. To, že podnik otvoria, ešte neznamená, že sa dostanete aj dnu. Hlášku „You don’t fit here“ sme si bohužial vypočuli aj my a ukazujú nám bočnú cestičku von. Aj napriek vstupnému 15€ robia konkurzy na večerné osadenstvo. Ale vnucovať sa nebudeme..Hneď vedľa je russian party za polovičné vstupné, kde nás bez slova pustili. Hudba, dance, panáky a nič viac nám nechýba. Výhodou je, že vlaky jazdia celú noc, takže nie ste nijak limitovaní. My sa poberáme okolo tretej, lebo zajtra, teda dnes máme program na celý deň a bola by ho škoda prespať.

TIP: Ak si myslíte, že po tretej nechodia revízori, tak chodia, takže si rovno kúpte ďalší denný lístok

Za tie dva dni sme zažili dvakrát revízorov, z toho raz v noci 3:12, ale aj keď sme mali lístky po platnosti, tak to neriešili. Vystupujeme na Friedrichstraße a myslím, že každý z nás už videl pred sebou len posteľ.

Fernsehturm Baxpax Hostel Ponad Sprévu

2.deň (20.2.) – Fernsehturm, Alexanderplatz, Berlínsky múr a Reichstag

Ranné vstávanie je o čosi ťažšie, čím to asi bude. Na raňajky niekto bagetu, niekto pivo na vyrovnanie, následne pobaliť si fľašu vody, dáždnik a môžeme vyraziť. Začíname na ostrove múzeí, tzv. Museuminsel, ktorý máme neďaleko. Ak máte dostatok času a ste milovníkom múzeí, tak sa tu dá stráviť aj celý deň. My sme si to prebehli zvonka – Berlínsky dóm, Staré múzeum, Nové múzeum, Stará národná galéria a Pergamonmuseum. Berlínsky dóm je najväčšia katedrála v Berlíne. V rámci prehliadky môžete absolvovať 270-schodový výstup do medenej veže, odkiaľ je panoramatický výhľad na mesto. Múzeum Pergamon je pomenované podľa jeho najvzácnejšieho exponátu, ktorým je Diov oltár z Pergamonu. Cez most prichádzame k majestátnej televíznej veži Fernsehturm. Pýcha vtedajšej DDR s výškou 368m bola postavená v rokoch 1965-1969 na základe rozhodnutia jedného muža – Waltera Ulbrichta. Pôvodný rozpočet bol 30 miliónov mariek, ale po 200 miliónoch to prestali rátať. Ďalšou zaujímavosťou je “pápežova pomsta” – po postavení veže bola ateistická vláda nemilo prekvapená, keď sa na jej materiáli za jasného slnka začal objavovať obrovský kríž. Vyhliadka je vo výške 203m nad zemou s viditeľnosťou 42km počas jasného dňa. Reštaurácia, ktorá sa otočí raz za 20 minút, sa nachádza niekoľko metrov nad pozorovateľňou. Lístky na vyhliadku začínajú od 13€. Hneď vedľa veže je jedno z najväčších námestí Alexanderplatz s množstvom obchodov ako Primark, C&A, New Yorker. Počas nakupovania nášho ženského osadenstva sme si sadli na kebab a pivo Berliner. Na námesti môžete vidieť svetové hodiny World clock z roku 1969, ktoré ukazujú čas v rôznych mestách po celom svete. Korunu hodín sveta tvorí rotujúca slnečná sústava. Z námestia sa presúvame vlakom na Warschauer Straße, kde sa zastavujeme vo vegánskej reštaurácii The Bowl na vynikajúcu kokosovú polievku. Posilnení môžeme pokračovať ďalším bodom nášho programu, ktorým je najzachovalejšia časť Berlínskeho múru, známa pod názvom East Side Gallery. Tento 155km dlhý múr rozdeľoval Berlín celých 28 rokov (1961-1989) a bol symbolom rozdelenia Berlína, Nemecka a celej Európy. Dnes tu nájdete rôzne kresby alebo graffiti, ktoré sú miestami chránené aj plotom kvôli vandalom.

Berlínsky dómAltes Museum Fernsehturm East Side Gallery East Side Gallery

Popri múre prichádzame na stanicu Ostbahnhof, odkiaľ máme namierené na hlavnú stanicu Hauptbahnhof. Dá sa povedať, že je to jedna z najväčších a najmodernejších staníc v Európe, ktorá je súčasne aj jedno veľké nákupné centrum. Začína sa prejavovať únava a je nám dobrý už aj mekáč na rýchle zasýtenie. O 17:00 máme rezerváciu do parlamentu, takže sme si to akurát tak naplánovali.

TIP: Na prehliadku parlamentu musíte vyplniť online registráciu so zoznamom ľudí na presnú hodinu

Parlament sídli v budove Ríšskeho snemu (Reichstag), ku ktorej je najbližšia zastávka metra Bundestag. Máme ešte pol hodinu k dobru a tak si ideme pozrieť Brandenburskú bránu. Je to ďalší symbol rozdelenia a zjednotenia Nemecka. Promenáda pokračuje cez Pariser Platz, kde je hneď na začiatku informačná kancelária. Pred vstupom do parlamentu ukazujeme naše potvrdenie a prechádzame cez bezpečnostnú kontrolu. Rokovaciu sálu s fialovými sedačkami uvidíte len spoza skla alebo zvrchu kupoly. Prehliadka pokračuje výťahom hore, kde si môžete zobrať audiosprievodcu a poprechádzať sa po sklenenej kupole. Po špirálovitej rampe sa dostanete na vrchol, odkiaľ je impresívny pohľad na celé mesto. Slnečné clony elektronicky sledujú pohyb Slnka a blokujú priame slnečné svetlo, aby neoslňovalo ľudí vo vnútri. Množstvo zrkadiel v strede zase zabezpečuje prísun svetla do rokovacej sály. Naozaj parádne vymyslené. Parlament je dnešná bodka za pamiatkami Berlína. Presúvame sa domov, aby sme mohli troška oddýchnuť a nabrať druhý dych, lebo noc je ešte mladá. V okolí nášho ubytovania sme sa márne pýtali na supermarket, najbližie to bolo na Friedrichstraße Bahnhof.

TIP: Ceny potravín v supermarkete sú ako u nás, ale kvalita je neporovnateľná

Nočný výjazd začíname opäť na Warschauer Straße v párty oblasti napravo. Tentokrát to vyhral podnik Cassiopeia, pretože sa nám nechcelo platiť nejaké horibilné vstupné a tu sme to mali za 3€. Navyše polovica skupiny už nevládala a tak chceli sadnúť len na pivko. Bol to pomalší štýl hudby ako v piatok a vzduch prekypoval trávou 🙂 Okolo tretej sa poberáme domov, aby nás 3:12 chytili revízori, ale našťastie neriešili.

East Side Gallery East Side Gallery Brandenburská brána Reichstag Kupola

3.deň (21.2.) – Postdamer Platz a Hitlerov bunker

Prebúdzame sa do nedeľného slnečného rána. Dnešné doobedie už chodíme s kuframi, ale stále sme odhodlaní ešte čo-to vidieť z Berlína. O dve ulice vyššie od nášho ubytka sa zastavujeme pri Neue Synagoge. Nasadáme na S-bahn a cez Nordbahnhof sa odvezieme metrom na Postdamer Platz. Postupimské námestie je sídlom modernej architektúry a svetových koncernov ako Sony Center, Daimler-Chrysler alebo luxusných hotelov ako Ritz-Carlton. Prechádzame nákupným centrom Mall of Berlin, ale vyzerá, že v nedeľu je tam všetko zatvorené. Našou poslednou zastávkou je Führerbunker. Miesto, kde sa zabil Hitler je dnes parkoviskom. Popisná tabuľa informuje o jeho posledných dňoch, diagram informuje o jeho obrovskej sieti bunkrov, technických parametroch a povojnovej histórii stavby. Na letisko ideme priamym vlakom z Alexanderplatz. Odlet z letiska Berlín-Schönefeld máme o 15:15.

Neue Synagoge Postdamer Platz Postdamer Platz Führerbunker