5/5 - (7 votes)

Krásny a nepoznaný. Aj takto by sa dal charakterizovať náš výlet na ďaleký východ Slovenska, do Sniny (Išlo o pobyt EXOD, organizovaný Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku). Oblasť Horného Zemplína nás natoľko očarila, že sme pre vás pripravili 12 najlepších tipov na jednotlivé atrakcie. Našou primárnou aktivitou bola turistika, ale ani ostatné body nezaostávajú a určite si v nich nájdete to svoje.

12. Mini Zoo v Snine

Mini Zoo Snina

Mini Zoo v Snine je súčasťou centra AJC, ktoré ponúka jazdenie na koni, hipoterapiu, animoterapiu a sčasti aj kanisterapiu. V zoo môžete vidieť okrem domácich aj netypické zvieratá, ako sú quessantské miniovečky, zubor hrivnatý či nandu pampový. V súčasnosti je národný park Poloniny jediné územie na Slovensku, kde žije vo voľnej prírode zubor hrivnatý.

11. Krypta vojakov z I. svetovej vojny

Krypta vojakov z I. svetovej vojny

Obec Osadné je dedinka na krajnom východe Slovenska neďaleko hraníc s Poľskom. Zaujímavosťou je, že pod miestnym pravoslávnym chrámom Vznesenia Hospodinovho sa nachádza krypta s pozostatkami vyše 1000 ruských a rakúsko-uhorských vojakov z prvej svetovej vojny. Pod žiadnym iným kostolom alebo chrámom na Slovensku nenájdete také rozsiahle pohrebisko.

10. Humenský kaštieľ a skanzen

Humenský kaštieľ

Kaštieľ v Humennom je národnou kultúrnou pamiatkou a sídlom múzea. Stavba bola a aj dnes je dominantou centra mesta. Postavili ho na mieste stredovekého vodného hradu, jednoduchej vežovitej stavby obohnanej vodnou priekopou, ktorej majiteľom bol Peter Petenyi mladší. Hneď vedľa kaštieľa sa nachádza ľudový skanzen s dreveným kostolíkom.

9. Múzeum Andyho Warhola

Múzeum Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete venované osobnosti kráľa pop-artu. Dnes je múzeum nadregionálna špecifická inštitúcia múzejno-galerijného typu, zaoberajúca sa predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a životom a dielom Andyho Warhola.

8. Vodná nádrž Starina

Vodárenská nádrž Starina je najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku a zároveň najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe. Je vybudovaná na hornom toku rieky Cirocha v Bukovských vrchoch na území Národného parku Poloniny. Jej výstavbe predchádzalo vysťahovanie 7 dedín.

7. Biokúpalisko Sninské rybníky

Biokúpalisko Sninské rybníky

Sninské rybníky sú biokúpaliskom využívajúcim technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Areál pozostáva z kúpaliska s troma hĺbkovými pásmami, delenými mólami, pre plavcov a neplavcov, zo zatrávnených plôch na oddych a zo samotného bazéna slúžiaceho na filtráciu a čistenie vody. Vo vedľajšom amfiteátri sa v lete koná známy rockový festival Rock pod kameňom.

6. Drevený kostolík v Ruskej Bystrej

Drevený kostolík v Ruskej Bystrej

Chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša je gréckokatolícky kostol z roku 1730 v dedinke Ruská Bystrá. Od roku 2008 je kostol zapísaný v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spolu s ďalšími 7 kostolmi v kategórii Drevené chrámy. Vďaka tomuto zápisu je z chudobnej neznámej dediny navštevovaná atrakcia.

5. Riaba skala

Riaba skala

Vrch Riaba skala alebo tiež Rabia, či Jarabá skala predstavuje jeden z najobľúbenejších turistických cieľov v Bukovských vrchoch. Vďaka strhujúcemu výhľadu z rozsiahlych horských lúk na vrchole je zároveň považovaný za najlepšie vyhliadkové miesto v Národnom parku Poloniny. Cestu hrebeňom si môžete spríjemniť pasením sa na čučoriedkach.

Mapa túry: https://www.strava.com/activities/1099372276

4. Kremenec a Stužický prales

Kremenec

Jeden z piatich  slovenských trojbodov a zároveň najvýchodnejší bod Slovenska s nadmorskou výškou 1221 m.n.m. Spája sa tu slovensko-poľsko-ukrajinská hranica. Túra z Novej Sedlice je mierne náročná a vedie krásnym Stužickým pralesom. Dajte si len pozor, aby ste neskončili na Ukrajine, kde môžu byť v tráve schovaní vojaci v maskáčoch.

Mapa túry: https://www.strava.com/activities/1102538182

3. Domček deduška Večerníčka

Domček deduška večerníčka

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna chalúpka. Kto si spomína? Áno, domček deduška Večerníčka naozaj existuje! Môžete ho nájsť v dedinke Nová Sedlica blízko penziónu Kremenec. Ale poponáhľajte sa, lebo domček chátra a nemusí už dlho držať pokope. Susedia vám akurát tak odvrknú, že je to súkromný pozemok a nie skanzen.

Poloha domčeka: https://goo.gl/maps/2RB5QZE6Tqs

2. Vihorlat a chránená mäsožravá rastlina

Vihorlat

Vihorlat je najvyšší vrch sopečného pohoria Vihorlatské vrchy s nadmorskou výškou 1075 m.n.m. Nachádza sa vo vojenskom obvode Valaškovce a tak je obtiažnejšie sa sem dostať. Dajte si pozor, aby ste tam išli v deň, keď sa nestrieľa. Na vrchole, ktorému dominuje majestátny stĺp s krížom, sa vám naskytne úžasný výhľad na Zemplínsku šíravu. Pri zostupe sme navštívili jazero Kotlík a na rozsiahlom rašelinisku sme dokonca v hojnom počte objavili zákonom chránenú mäsožravú rastlinku rosičku okrúhlolistú. Rovnako zážitok.

Mapa túry: https://www.strava.com/activities/1105431057

1. Sninský kameň a Morské oko

Malý Sninský kameň

Príroda sa tu skutočne vybláznila. Malý a Veľký Sninský kameň s nadmorskou výškou 1006 m.n.m. tvorí jeden z najkvalitnejších európskych andezitov (vyvretá láva). Túra zo Zemplínskych Hámrov je mierne náročná a vedie prevažne lesom. V závere sú kolmé rebríky a po nich vás čakajú úžasné výhľady na všetky svetové strany, Morské oko, Vihorlat a všadeprítomné listnaté a ihličnaté stromy. Po zostupe k Morskému oku sa môžete pokochať množstvom rybičiek. Cestu naspäť nám križoval endemit slizniak karpatský (slimák).

Mapa túry: https://www.strava.com/activities/1097744871