4.9/5 - (29 votes)

Fínsko je krajina tisícich jazier, ale vedeli ste, že je to aj pravlasť sauny? Veď čo je to 187 888 jazier v porovnaní s 2 miliónmi sáun 🙂 ? Pozvanie do sauny sa vo všeobecnosti považuje za prejav dôvery, takže nečudo, že prezident aj premiér majú svoje oficiálne sauny. V hlavnom meste Helsinki vás okrem saunovania čaká aj prastará vojenská pevnosť na ostrove, katedrály a chrámy alebo bazén spojený s morom.

Čo sa dozvieš v článku?

 • Nájdeš tu podrobnú mapu s atrakciami
 • Koľko ťa bude stáť takýto výlet
 • Praktické tipy, aby ťa nič neprekvapilo
 • Čo si nenechať ujsť v Helsinkách

Podrobná Google mapa s atrakciami

Podrobná mapa našich bodov záujmu

Súhrn cien na osobu

Cena leteniek: 170€ | Dĺžka letu: Viedeň – Riga: 2h 15min, Riga – Helsinki: 1h 5min (sledujte lacné letenky) | Časový posun v Helsinkách: +1h

Ubytovanie: 150€ / 5 nocí | Doprava: 36€ | Jedlo a pitie: 150€ | Atrakcie: 24€ | Spolu na osobu: 530€

Praktické informácie

 • Kedy ísť – sezóna začína až od 1. mája. Pred týmto dátumom sú pozatvárané niektoré pamiatky (napr. skanzen), resp. majú neskoršie otváracie hodiny a nepremávajú ani lode na ďalšie ostrovy (okrem Suomenlinny). Obdobie temna trvá od októbra do februára a vtedy slnko vychádza až okolo jedenástej a zapadá už o tretej poobede.
 • Ceny – Helsinki podobne ako Oslo a Štokholm je veľmi drahá krajina, pripravte sa na dvojnásobné ceny ako u nás. Priemerný plat v čistom majú 2500€.
 • Doprava z letiska (zóna C) – do centra sa dostanete najrýchlejšie vlakom, je potrebný lístok na zóny ABC – buď single ticket za 4,60€ alebo 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7-dňový day ticket za 12€ / 18€ / 24€ / 30€ / 36€ / 42€ / 48€ (platí na vlaky, metro, električky, busy a lode). Taxík stojí pevných 39€ cez žltý Lähitaksi.
 • Doprava po meste (zóny AB) – najviac sa oplatí denný lístok spomínaný vyššie. Najlepšie rozvinutá je sieť električiek, ktorými sa dostanete všade. Radiálu okolo mesta tvoria električky č. 2 a 3, dokonca konečné zastávky sú riešené vždy ako okruhy, takže ani nemusíte vystupovať z električky (len sa zmení jej číslo)
 • HSL aplikácia mobilná appka na dopravu, kde si môžete taktiež kupovať single/day tickets. Ceny sú rovnaké ako z automatu, jedinou podmienkou je registrácia HSL konta.
 • Helsinki card – 1 / 2 / 3-dňová karta s dopravou (zóny AB) stojí 49€ / 61€ / 71€. Z nášho pohľadu sa ale vôbec neoplatí, jedine ak by ste behali celé dni po múzeách
 • Sauny – krajina je považovaná za pravlasť sauny, hovorí sa že vo Fínsku je viac sáun ako automobilov. Bežný Fín chodí do sauny aspoň raz za týždeň a pozvanie do sauny sa považuje za prejav dôvery.
 • Jazyk – všetky nápisy zvyknú byť dvojjazyčné, najprv po fínsky a pod tým po švédsky. Paradoxne fínčina je jazykovo príbuzná s Maďarmi a pobaltskými Estóncami.
 • Káva – pitie kávy je spoločenskou aktivitou, dokonca odísť od stola, kým nemajú všetci dopité, je neslušné. Káva sa skoro vždy servíruje s koláčom – kakkukahvi (v preklade káva a koláč)
 • Súkromie – Fíni si potrpia na pokoj, ticho a osobný priestor, možno aj preto sa hovorí “chladný ako Fín”

Čo sme videli v Helsinkách

1. Ostrov Suomenlinna

Suomenlinna

Ostrov Suomenlinna (v preklade Fínsky hrad) – je bývalá vojenská pevnosť z 18. storočia, ktorá je najväčšou atrakciou Helsínk. Dnešný názov Suomenlinna dostala pevnosť až po získaní nezávislosti v roku 1918, dovtedy sa používal švédsky názov Sveaborg (Švédsky hrad). Pevnosť je na zozname UNESCO od roku 1991. Suomenlinna je otvorená pre turistov počas celého roku od 10:00 v sezóne a 10:30 mimo sezóny. Nachádzajú sa tu múzeá, reštaurácie, supermarket a dokonca 800 obyvateľov tu má trvalý pobyt. Na ostrov sa dostanete loďou za 15 minút v rámci MHD lístka.

Suomenlinna - Dry docks Suomenlinna - Great Courtyard Suomenlinna - Guns Suomenlinna - Church Suomenlinna - King's gate

Hlavné body Suomenlinny (bezplatné):

 • Suomenlinna Church – kostol Suomenlinna bol postavený ako ruský ortodoxný kostol v roku 1854. Pôvodná stavba mala päť veží s cibuľovými dómami.
 • Dry docks – suchý prístav je najstarším vo Fínsku a jedným z najstarších operačných suchých dokov v Európe (suchý znamená, že sa dá úplne vypustiť kvôli oprave lodí)
 • Great Courtyard – veľký dvor, navrhnutý Augustinom Ehrensvärdom, ako hlavné námestie a administratívne centrum pevnosti. Domy obklopujúce nádvorie zahŕňali dom veliteľa pevnosti a hlavný strážny dom.
 • King’s Gate – kráľovská brána je ikonickým symbolom Suomenlinny. Bola postavená v rokoch 1753–54 ako vstupná brána do pevnosti.
 • Bastion Zander – bašta Zander v Kustaanmiekke, v južnej Suomenlinne, bol vlajkovou baštou pevnosti v celej svojej histórii.

Múzeá Suomenlinny (platené):

 • Suomenlinna Museum (hlavné historické múzeum) – 8€
 • Military Museum’s Manege a Submarine Vesikko (vojenské múzeum a ponorka) – 7€
 • Toy Museum (múzeum hračiek) – 7€
 • Ehrensvärd Museum (múzeum architekta ostrova) – 5€
 • Customs Museum (colné múzeum) – FREE

2. Helsinki Cathedral

Helsinki Cathedral

Helsinki Cathedral – katedrála, ktorá je najväčšou dominantou mesta, bola vybudovaná v roku 1852 v neoklasicistickom štýle. Chrám má pôdorys gréckeho kríža a okrem hlavnej veže má aj 4 bočné veže. Stojí na vyvýšenom mieste na Senátnom námestí, takže je viditeľný aj z ostrovov. Ku katedrále vedie široké schodište, na ktorom zvyknú sedávať mladí. Interiér je veľmi jednoduchý a zdobia ho sochy nemeckých a fínskych reformátorov.

3. Temppeliaukion Church

Temppeliaukion Church

Temppeliaukion Church – unikátny kamenný kostol, ktorý vytvorila dvojica architektov – bratia Timo a Tuomo Suomaleinen v roku 1969. Interiér je zasadený do žulovej skaly, steny sú vysoké 5 až 8 metrov a tvorí ich len nahrubo opracovaná skala. Slnečný svit do vnútra prúdi cez kupolovitú mosadznú strechu so 180 oknami. Vďaka jedinečnej akustike sa v ňom konajú koncerty hudobníkov a spevákov. Kamenný kostol je výnimočný aj v celosvetovom meradle, podobné sakrálne pamiatky by sme našli na svete asi len tri. Pravidelné bohoslužby sú v nedeľu o 10:00. Vstupné mimo omše je 3€.

4. Allas Sea Pool

Allas Sea Pool

Allas Sea Pool – moderné kúpalisko v centre mesta s dvomi bazénmi – jeden vyhrievaný 27°C a druhý spojený s morom. V apríli mala morská voda 5°C, takže to bola celkom výzva vliezť do nej čoby len po kolená. V areáli nechýbajú lehátka, tuli vaky, gym a samozrejme sauna. Vstupné je 14€.

TIP: Terasa nad kúpaliskom je bezplatná a poskytuje lehátka a výhľady na celé mesto

5. Töölö bay

Töölö bay

Töölö bay – jazero, okolo ktorého si môžete výborne zabehať, alebo sa len tak poprechádzať. Drevené vily pozdĺž brehov sú pripomienkou histórie Helsínk. Záliv Töölö je pokladom aj pre pozorovateľov vtákov. Park Töölönlahti je novou oázou pre kultúru a mestské podujatia, ktorá bola vyvinutá pozdĺž južného pobrežia.

6. Kamppi Chapel

Kamppi Chapel

Kamppi Chapel – drevená kaplnka kúsok od hlavnej stanice, kde sa v tomto rušnom meste ponoríte behom pár sekúnd do absolútneho ticha. Vstup je bezplatný a platí tam zákaz fotenia.

7. Central library Oodi

Central library Oodi

Central library Oodi – centrálna knižnica, ktorá je otvorená 7 dní v týždni. Futuristická budova v tvare lode má 3 poschodia. Nájdete tu relaxačné zóny, pracovne so stolíkmi, 3D tlačiarne, gamerské zóny a najvrchnejšie poschodie je samotná knižnica. Odporúčam navštíviť najmä v horšom počasí.

8. Uspensky Cathedral

Uspensky Cathedral

Uspensky Cathedral – katedrála pravoslávnej cirkvi, nazývaná aj Chrám večného spánku Panny Márie, bola postavená v roku 1868 v byzantsko-slovanskom štýle. Je to najväčší ortodoxný kostol v západnej Európe.

9. Hietaniemi Beach (Hietsu)

Hietaniemi Beach

Hietaniemi Beach (Hietsu) – veľká piesková pláž kúsok od centra, jedna z najpopulárnejších.

10. Parky Kaivopuisto a Sibelius

Sibelius Monument
Sibelius Monument

Parky Kaivopuisto a Sibelius – oddychové parky, v tom prvom sa nachádza malé astronomické observatórium, v tom druhom zase pamätník fínskeho skladateľa – Sibelius monument, ktorý sa skladá  zo 600 železných trubiek.

11. Seurasaari Open-Air Museum

Seurasaari Open-Air Museum – skanzen, ktorý sa nachádza na krásnom zelenom ostrove len pár kilometrov od centra, pozostáva z 87 samostatných budov, z ktorých každá je jedinečná vo svojej provincii vo Fínsku. Je to jedna z top atrakcií, ale keďže je otvorená len 15.mája – 15.septembra, tak sme ju nedali. Vstupné je 10€. Ostrov tiež zahŕňa jednu z dvoch nudistických pláží v Helsinkách a jednu z troch v celej krajine. Na rozdiel od iných nudistických pláží, pláž je oddelená pre mužov a ženy a podlieha poplatku.