5/5 - (16 votes)

Chile nie je typická dovolenková destinácia Slovákov. Rozhodne to však nie je tým, že by nemala čo ponúknuť. Na severe panorámy ako z inej planéty, soľné pláne, gejzíry, vetrom vytvorené kaňony, sopky, slané jazerá či termálne pramene. Na juhu zas jedinečná Patagónia s divokou prírodou, endemickou faunou a flórou, ľadovcami a tučniakmi. Uprostred hlavné mesto s pohnutými dejinami, ktoré je len na skok od Tichého oceánu.

Kedy vycestovať

Atacama

Našu cestu sme naplánovali na termín 20.11. – 22.12. A bolo to veľmi dobré rozhodnutie. Zatiaľ čo na Slovensku začína zima, v Chile sa pohybujú teploty okolo 25ºC (Patagónia okolo 15ºC).

V Patagónii sa v týchto dátumoch stmieva až okolo 11tej, čo na túrach poteší. Nemenej príjemný je tiež začiatok turistickej sezóny. Nemuseli sme sa tak predierať davmi turistov. Hlavne v Atacame je vraj v januári čisté šialenstvo. Letné školské prázdniny v Chile začínajú v polovici decembra a končia na konci Februára, takže si viete predstaviť ako to tam musí vtedy vyzerať 🙂

Letenky

Patagónia

  • Výhodné letenky sme zbadali na stránke KadeTade a kupovali cez Pelikan.
  • Let bol z Milána cez Rím do Santiago de Chile. Vyšli nás 450 Eur. Do Milána sme leteli deň vopred Ryanairom. Museli sme ale doplatiť veľkú batožinu, takže sa nám to trochu predražilo.
  • Leteli sme spoločnosťou Alitalia, ktorá nemá veľmi dobrú reputáciu a dlhodobo balansuje na pokraji krachu. Náš taliansky kamoš sa strašne smial, keď sme mu povedali s kým letíme. Nakoniec to ale bol prekvapivo veľmi príjemný let čo sa personálu aj cateringu týka. Odlietali sme o 18:00 z Milána a prílet do Santiaga bol o 9:30 ráno ich času.
  • Prelety v Chile sme riešili cez spoločnosť SKY Airline, čo je taký chilský Ryanair. Letenky sa dali zohnať jednosmerne už od 30 Eur. Potrebovali sme ale veľkú batožinu, takže nás to vyšlo o niečo viac.
  • Celkovo nás hlavná letenka do Santiaga + 2 lety Ryanairom + 4 prelety v Chile vyšli okolo 900 Eur/osoba.

Doprava

Doprava

  • Metro – V Santiagu sme si vyskúšali dopravu metrom najskôr počas Tours4Tips (skvelé prehliadky mesta za tringelt) a potom aj samostatne. Varovali nás, aby sme si dávali pozor na veci, ale celkovo sme si pripadali bezpečne.  Lístky (1 cesta) stoja v závislosti od času kedy cestujete do 1000 CLP. Kupovali sme ich vždy pri okienku v metre.
  • Diaľkové autobusy – Pohodlná doprava kvalitnými autobusmi. V Patagónii sme jazdili hlavne so spoločnosťou BussSur. Odporúčame kúpiť lístky cez internet vopred, často bývajú na mieste vypredané. Zo Santiaga do Viña del Mar sme využili spoločnosť TurBus, ktorá chodí zo stanice Pajaritos (odporúčame), alebo od Terminal Alameda. Autobusy chodia snáď každých 15min, takže tu nie je potrebné nič kupovať dopredu.
  • MHD – Veľmi lacný spôsob dopravy. Cena okolo 500 CLP +/- za jazdu. Treba ale vedieť do ktorého autobusu nastúpiť 🙂 Ideálne spýtať sa miestnych.
  • Taxíky – Najdrahší spôsob dopravy. Pokiaľ sa nedohodnete na pevnej cene, tak vás povozia hore dole ako taxikári na Slovensku, keď vezú cudzinca z letiska. Napríklad ale v Puerto Natales mali na skle napísanú jednotnú sadzbu za jazdu, ktorá bola veľmi rozumná.
  • Colectivo – Skvelý spôsob dopravy, ktorý využívajú hlavne miestni. Sú to zdieľané taxíky, ktoré chodia len po určitej trase. Číslo na streche označuje trasu. Stačí si mávaním na zastávke odchytiť auto, ktoré potrebujete a povedať kde vás má po ceste vysadiť. Platí sa len cca 600 CLP +/- za osobu. Je dobré spýtať sa miestnych kde sa nachádza zastávka a číslo auta, ktoré si máte zastaviť.
  • Požičanie auta Počas pobytu na púšti Atacama sme mali auto požičané cez Wizzair. Výhodou je, že vám na Wizzair konto vrátia 7% a dá sa rovno objednať aj poistenie. Požičiavali sme ho v Antofagaste po prílete na letisku. Bližšie k Atacame je však mesto Calama, odporúčame prílet a požičanie auta tam. Alternatívou k požičaniu auta je presun do San Pedro de Atacama autobusom a následné rezervovanie výletov v miestnych cestovkách. Prídete však o flexibilitu a možnosť zastaviť sa tam, kde sa vám páči.

Ubytovanie

  • Všetko ubytovanie sme si rezervovali dopredu cez Booking.com, alebo AirBnb. Najviac sa samozrejme oplatí ak idete 4 osoby. Pre dvoch nás vychádzalo ubytovanie 25 – 35 Eur/os./noc.

Peniaze a ceny

  • Treba rátať s tým, že v Chile je o niečo drahšie ako na Slovensku.
  • V zmenárni dostanete horší kurz než v bankomate.
  • Na druhej strane výbery z bankomatu sú spoplatnené. Za výber si bankomat stiahne 3500 – 5000 CLP.
  • Na jedenkrát je možné vybrať maximálne 200 000 CLP. Cieľom je zrejme aby ste si museli vybrať viackrát a zaplatiť poplatok.
  • Vyberali sme väčšinou z bankomatu na letisku v Santiagu.
  • Používali sme MasterCard od Unicredit. V rámci U Konta sú karta a platby/výbery v zahraničí zadarmo. Dajte pre istotu vedieť banke že cestujete do zahraničia. Môže sa stať, že platbu v Chile vyhodnotia ako podozrivú a kartu vám zablokujú.
  • Pri platbe a výberoch vždy zvoľte, že chcete platiť v ich mene a kurz vám spraví vaša banka, nie ich. Je to oveľa výhodnejšie!

Internet

  • To, čo sme si vopred zistili cez internet sa nezhodovalo s realitou. V stánku operátora Movistar nám oznámili, že od septembra 2017 nefungujú chilské SIM karty v telefónoch, ktoré neboli kúpené v Chile. Keďže som plánoval v Chile aj pár dní pracovať na diaľku, urobilo mi to poriadny škrt cez rozpočet. Následne máte nasledovné možnosti:
  1. Kúpiť si lokálny telefón
  2. Kupiť si prenosný WI-FI modul, ktorý stojí v prepočte okolo 80 Eur.
  3. Zaregistrovať svoj telefón cez email a čakať na odblokovanie aby sa mohol používať s ich SIM-kami. Je to síce bezplatné, ale celý proces vraj trvá 10 – 15 dní. K tomu im treba emailom poslať informácie k telefónu, ktoré so sebou určite bežne na dovolenku nenosíte – od puk kódu až pomaly po rodné číslo prababky.
  • Wi-Fi je v hosteloch a reštauráciách pomerne dobre dostupná, takže základné vyhľadávanie info na cestách nie je problém.

Tipy a zaujímavosti

  • Ak viete po španielsky, máte veľkú výhodu. Je fajn vedieť aspoň základné frázy a číslovky, keďže po anglicky sa dohovoríte len málokde. Dobrá vec je offline španielsky slovník v mobile – appka DIC-o, ktorú si môžete zadarmo stiahnuť.
  • V Chile je enormne veľa pouličných psov.  Nemusíte sa ich vôbec báť. Sú veľmi priateľskí. Samotní chiľania si ich obľúbili a starajú sa o nich. Sú dobre živení a majú radi ľudskú spoločnosť. V Santiagu ich uvidíte čakať na zelenú na prechode aj voziť sa v MHD. V zime ich vraj môžete vidieť pobehovať v štrikovaných svetroch, ktoré im miestni obliekli. Ak nejakého pohladkáte, už sa ho nezbavíte :). Stane sa vašim parťákom a ochrancom počas prechádzky. Toto máme overené hlavne zo Santiaga a Punta Arenas, kde nám robili spoločnosť aj niekoľko hodín.
  • V Chile neveria na cukrovku. Všade kam sa dá sypú kvantá cukru. Ak by ste si chceli dať skvelú čerstvú šťavu z ovocia, vedzte, že vám do nej pridajú nemálo polievkových lyžíc cukru. Nezabudnite si preto vypýtať “sin azúcar”.
  • V nedeľu sú supermarkety aj väčšina reštaurácií zatvorené. Myslite na to najmä ak si potrebujete po prílete nakúpiť zásoby na niekoľkodňovú túru v Patagónii.
  • História Chile je natoľko bohatá a zaujímavá, že sa oplatí mestá preskúmať s “tours4tips” sprievodcom. Motať sa po mestách v skupine so sprievodcom je výhodné aj z hľadiska pocitu bezpečia. Hoci je Chile oveľa bezpečnejšie než napríklad Brazília, v mnohých mestách sú oblasti, ktorým je dobré sa vyhnúť. Tieto informácie sa dajú vygoogliť.