5/5 - (7 votes)

(14.10.2016 – 16.10.2016) Mesto budované tvrdou rukou diktátora Nikolaea Ceaușescua, zmietané komunizmom a chudobou, je dnes dostupné vďaka lacným letenkám z Budapešti cez spoločnosť Wizz Air. S rozpočtom 120E vrátane leteniek si aj vy môžete v tejto metropole Rumunska urobiť pekný víkend. Rozľahlé historické centrum, Ceauşescuov palác, víťazný oblúk alebo oddychové parky sú naše tipy na hlavný program. A samozrejme vynikajúca gastronómia.

Dĺžka výletu: 2 noci | Dĺžka letu: Budapešť – Bukurešť: 1h 20min
Cena leteniek: 20€ (sledujte lacné letenky) | Ubytovanie: 20€ / 2 noci | MHD: 4€ | Spolu na osobu: 50€ + jedlo

Naša špeciálna google mapka

Obsah

1.deň (14.10.) – Zoznámenie s Bukurešťou
2.deň (15.10.) – Centrum mesta a okolie
3.deň (16.10.) – Budova parlamentu (Ceauşescuov palác)

1.deň (14.10.) – Zoznámenie s Bukurešťou

Poobedný let z Budapešti trvá niečo vyše hodiny a na letisko Otopeni prilietame 17:45 miestneho času. Treba rátať s časovým posunom +1hod. Peniaze si vyberáme v bankomate priamo na letisku. Ak máte Visa alebo Mastercard kartu, tak je to najvýhodnejšie. V čase našej návštevy je kurz cca 1EUR=4,49RON.

TIP: Na letisku je Billa, kde si môžete nakúpiť potraviny za ceny nižšie ako u nás

Z letiska do centra mesta na Piata Unirii chodí bus číslo 783. Lístky sa nabíjajú na modrú kartu (multiple card) v stánku naľavo po východe z letiska. Spiatočné lístky si nabite naraz, inak si budete musieť kupovať ďalšiu kartu. Druhá vec je, že sa dalo platiť iba v hotovosti. Po nástupe do autobusu treba priložiť kartu a stláčať dvojku, aby ste mohli aktivovať lístky na ďalšie osoby. Do centra mesta na námestie Piata Unirii je to asi hodina cesty. Naše ubytovanie Vila Ana má luxusnú polohu v centre mesta za rovných 10E/noc. Na danej adrese bola len ošarpaná budova a tak sme volali majiteľovi, aby nám ukázal, že vchod je zozadu a apartmány sú po kompletnej rekonštrukcii. Všetko dobre dopadlo, sme ubytovaní a môžeme vyraziť do nočných ulíc starého mesta. Reštaurácie, bary, diskotéky, night cluby a plno mladých, to je nočná Bukurešť. Náš domáci nám poradil dobrú reštiku Caru‘ cu Bere s vlastným pivom, ale ako sme na mieste zistili, vnútri bolo komplet vybookované, dalo sa sedieť len vonku. A keďže v októbri tu už nemajú najteplejšie, zablúdili sme do inej – Hanu‘ lui Manuc. V podzemí v štýlovej vínnej pivnici pre nás našli voľný stôl. Ako sme si všimli, všetky reštaurácie alebo bary boli prekúrené. Majiteľ nám povedal, že kedysi nebývali prechody z leta do zimy prudké a že ľudia sú skôr zimomraví. Druhým dôvodom môže byť, že za diktátora Ceaușescua sa kúrilo len 2 hodiny denne. Ceny v reštaurácii sú mierne nižšie ako u nás. Za polievku, hlavné jedlo a dve pivá sme platili 12-17E (50-70RON).

TIP: Medzi TOP reštaurácie patrí určite Hanu‘ lui Manuc, Excalibur a Caru‘ cu Bere

Po dobrom jedle je čas na dobré pivo. Naše túlavé topánky zablúdili do lokálneho podniku La Mahala. Jedno pivo tu stojí 6RON. Ak ste párty človek, tak piatky a soboty v starom meste sú pre vás. Ulice sú plné diskoték, barov a night clubov a s hlučnosťou hudby to niekde až preháňali. Od domáceho sme dostali radu, že sa tu často viac oplatí celá fľaša ako pár panákov.

2.deň (15.10.) – Centrum mesta a okolie

Ráno sa pripájame k organizovanej turistickej prehliadke mestom, ktorá začína 10:30 v parku Unirii. A keďže sprievodkyňa je veľmi ukecaná, dozvedáme sa kopec zaujímavých faktov o Bukurešti aj o celom Rumunsku. Tak napríklad názov mesta vznikol spojením slov Bucur a esti, čo bolo meno panovníka, ktorý vlastnil krajinu. Národ má talianske korene a preto tu môžete vidieť sochu vlčice a Romula a Réma, zakladateľov Ríma podľa legendy. Dozviete sa historky o Drakulovi a Transylvánii. A tiež o neslávne známom diktátorovi Nikolaeovi Ceaușescuovi. Keď sa ľud zmietal v chudobe, on si staval najväčší palác na svete. Chcel rozšíriť početnosť obyvateľstva tým, že zakázal potraty a informovanosť. Po vlne protestov v roku 1989 prevzala moc armáda a diktátora aj s jeho ženou popravili. Besnenie však pokračovalo, pretože o slovo sa začali hlásiť starí komunisti. Armáda rozdala ľuďom zbrane. Navyše na pomoc zavolali baníkov, ktorí mali lynčovať študentskú inteligenciu. Poznávacie znamenie boli okuliare. Dôležité je, že sa Rumuni z tohto poučili a politici za svoje činy pykajú a končia aj v base. Prehliadka mesta prechádza popri kostole a archeologickej pamiatke Curtea Veche. Nachádzajú sa tu pozostatky paláca s bustou panovníka Vlada III Draculu. Nasleduje jedna z najväčších atrakcií, impozantný kostol Stavropoleos Church s pekným nádvorím. Mimochodom, 87% obyvateľstva tvorí pravoslávne náboženstvo. O kostoloch ale aj iných budovách tradujú legendy, že boli posúvané po koľajniciach kvôli budovaniu historického centra. A tie, čo neboli, tak padli za obeť. Prehliadka končí na námestí pred univerzitou, kde boli všetky spomínané protesty. Sprievodkyňu hodnotíme na jednotku s hviezdičkou a oceňujeme drobným finančným príspevkom.

Curtea Veche Churc Curtea Veche Stavropoleos Church Stavropoleos Church University of Bucharest

Je čas obeda a naša voľba padla na reštauráciu Excalibur. Takéto reštaurácie sú takmer všade vybookované rezervačkami. S prísľubom, že sa dlho nezdržíme, nám nachádzajú miesto. Obsluha v krojoch, štýlové stoly, polievka na stojanoch so sviečkou a taký dobrý pikantný guláš v kotlíku sme hádam ešte ani nejedli. A porcie také, že druhé sme si museli zabaliť na večeru. Ďalšou zastávkou je atypický dom The Union of Architects of Romania. Táto centrála architektov je napoly mrakodrap, napoly historická budova. Po ceste na zastávku metra míňame kostolík Boteanu Church a chrám Romanian Athenaeum, ktorý dnes slúži ako koncertná hala a môžete ho vidieť na každej pohľadnici. Zo zastávky Piata Romana sa plánujeme zviezť na sever do parku Herăstrău.

TIP: Pre viac osôb sa oplatí 10-vstupová karta za 20RON alebo celodenná karta za 8RON, v automate sa dá platiť aj kartou.

Po krátkej jazde vystupujeme na zastávke Aviatorilor. Hneď pri výstupe z podchodu je požičovňa bicyklov. Ešte pred parkom sme sa zastavili v rezidenčnom paláci Primăveri rodiny Ceaușescuovcov. A keďže sa tu práve fotil novomanželský pár, tak sme sa príliš nezdržovali. Palác je od začiatku roku 2016 prístupný aj verejnosti. V tejto štvrti sa nedalo nevšimnúť honosné vily a luxusné autá. Pokračujeme ďalej cez menší park Bordei do nášho cieľového parku Herăstrău, ktorý sa tiahne okolo jazera s rovnomenným názvom. V parku vládne pohoda a športový duch. Behanie, bicykel, prechádzka alebo jazda loďou, môžete si vybrať. Ak máte dostatok času, môžete absolvovať platenú prehliadku múzea rumunskej dediny Village Museum. Po ceste späť na metro absolvujeme ešte víťazný oblúk Arcul de Triumf, ktorý je asi polovičný oproti parížskemu. Od oblúka smerom do vnútrozemia parku sa nachádza socha Michaela Jacksona.

The Union of Architects of Romania Primăveri-Palace Herăstrău Park Herăstrău Park Arcul de Triumf

Metrom na jeden prestup sa zviezieme na zastávku Izvor, kde sa nachádza rovnomenný park Izvor a budova parlamentu. Palatul Parlamentului alebo „Palác ľudu“ je po americkom Pentagone druhá najväčšia budova na svete. Bulvár pred palácom je v štýle parížskeho Champs-Élysées. Stredom cesty sa ťahajú fontány hrajúce všetkými farbami a po bokoch podsvietený park. Dnes dostali nohy zabrať. Na izbe dáme nejakú hodinku oddych, aby vládali pokračovať v ochutnávke rumunských pív. Najprv v podniku La 100 de Beri a následne Oktoberfest Pub.

Bucharest Metro Bulevardul Unirii Bulevardul Unirii Bulevardul Unirii Curtea Veche Church

3.deň (16.10.) – Budova parlamentu (Ceauşescuov palác)

Na posledný deň sme si vyhradili prehliadku parlamentu. Ráno sa odubytujeme, ale po dohode s domácim si nechávame veci v odkladacom priestore. Vstupné do parlamentu sa pohybuje od 35 do 55 RON podľa toho, či chcete vidieť aj terasu a podzemie.

TIP: Platiť sa dá len v hotovosti, bankomat je trochu nelogicky až za bezpečnostnou kontrolou.

Bolo nám oznámené, že najbližšia prehliadka je tá za 55RON a tak sme nemali na výber, ak sme to chceli stihnúť. Lístky s časom vám dajú na pravej strane, ale platí sa v malom butiku so suvenírmi naľavo. Prechádzame bezpečnostnou kontrolou ako na letisku a čakáme kým všetci prejdú. Fotografovanie by ste mali mať zakúpené za ďalších 30RON, ale pár záberov s mobilom nebol problém. Palác má 12 nadzemných, 8 podzemných poschodí, protijadrový kryt, 20km katakomb, 1100 izieb a navrhla ho vtedy len 28-ročná architektka. Pre porovnanie, tento gigantický kolos má o 2% väčší objem ako Cheopsova pyramída v Gíze. Stavať sa začalo v roku 1984 pod vedením 700 architektov. Všetky použité suroviny museli byť výlučne z Rumunska a kvôli výstavbe padlo za obeť viacero historických budov. Diktátor sa dokončenia stavby nedožil, pretože bol popravený aj so svojou manželkou v roku 1989. Z balkóna koncertnej sály vystúpil len Michael Jackson, ktorý privítal ľud omylom slovami “Hello Budapest!”. Budova stála neuveriteľné 3 miliardy EUR a poznačila krajinu ekonomicky dodnes. Ponuka austrálskeho magnáta za 1 miliardu USD bola odmietnutá. Prehliadka vedie prevažne obdĺžnikovými miestnosťami s červenými kobercami, honosnými lustrami, ornamentálnymi stĺpmi, obrovskými oknami a masívnymi dverami. Výťahom sa vezieme na terasu, kde máme pár minutový rozchod. Posledná časť je podzemie, kde môžete vidieť základné dve tehly a zábery z histórie výstavby. Na záver 2-hodinovej prehliadky nám sprievodca hovorí štatistiku, že sme nachodili 2,5km a videli len cca 5% budovy.

Parlament treba brať ako povinnú jazdu, ale nie je to nič, čo by nás nejak extra ohúrilo. Dnešná voľba obeda padla na reštaurácia Caru‘ cu Bere, kde sme sa prvý večer nedostali kvôli rezervačkám. Nie je tomu inak ani teraz, avšak vonku je príjemnejšia teplota a s dekami sa to dá zvládnuť. Špecialitkou tohto podniku je vlastné varené pivo s receptúrou z roku 1879. Posledný gastronomický zážitok a je čas ísť po veci. Najbližšia zastávke smerom na letisko je Bus 783 – Universitate. Kartičku cvakáme 5-krát ako po ceste sem a letisko je konečná zastávka, takže si môžete aj zdriemnuť. Z Bukurešti odlietame 18:15 a v Budapešti sme 18:35 miestneho času.

Palace of the Parliament Palace of the Parliament Palace of the Parliament Palace of the ParliamentTerrace

Terrace Underground