5/5 - (5 votes)

(06.05.2011 – 24.05.2011) Let naspäť na Oahu nám ubehol veľmi rýchlo. Z pravej strany lietadla bolo tentokrát možné vidieť ostrovy Maui, Lanai a Molokai, kde kedysi zvážali malomocných ľudí. Čaká nás severné pobrežie North Shore, najväčšie prírodné bludisko na svete Pineapple Garden Maze, východ a juhovýchod ostrova s nádhernými bielymi plážami a samozrejme Waikiki. Navštívime národný cintorín v kráteri Punchbowl a pozrieme sa ešte raz do Pearl Harbor na loď USS Missouri. Na záver výletu posledné míňanie peňazí a nekonečné nakupovanie.

Dĺžka výletu: 18 nocí | Dĺžka letu: Hilo – Honolulu … 11:26 – 12:15 (Hawaiian Airlines) … dĺžka letu 0:49 (sledujte lacné letenky)
Spolu aj s nákupmi na osobu: 2200 – 2400€ +/-

Naša špeciálna google mapka

Obsah

14.deň (19.5.) – Waikiki Beach
15.deň (20.5.) – National Cemetery, Pineapple Garden Maze a Waimea Bay
16.deň (21.5.) – Nu‘uanu Pali Lookout, Temple Valley a severné pláže
17.deň (22.5.) – Koko Crater, Makapuu Point a Lanikai Beach
18.deň (23.5.) – USS Missouri v Pearl Harbor
19.deň (24.5.) – Ranný odlet

Waikiki Beach

Na letisku si požičiavame auto od spoločnosti Dollar. Trošku nás pokúšali kabrioletom Mustang, že vonku je dosť teplo, ale cena nás rýchlo schladila. Preberáme Jeepa s pohonom 4×4, čo nie je tiež na zahodenie. Vraciame sa do nášho starého známeho hotela White Sands. V porovnaní s Big Islandom to bol ťažký luxus. Za parkovacie miesto sme si museli priplatiť 90$, ale čo sa dá robiť. Dávame si rýchly obed a ideme sa vyvaliť na pláž Waikiki. Konečne počasie ako sa na Hawaii patrí, pekne slniečko a plávame si v oceáne. S pribúdajúcim časom sa pláž zužovala, takže keď ste si nedali pozor, razom ste mali zaplavenú deku. Výletná loď dávala svoj výjazd najavo hlasnou lodnou trúbou. Dnes to už príliš nesilíme, čo sa týka programu.

pláž Waikiki pláž Waikiki pláž Waikiki

National Cemetery, Pineapple Garden Maze a Waimea Bay

Toasty naše každodenné a praženica, už ste nám veru chýbali. Dávame si povolený počet, rýchla kontrola facebooku a môže sa vyraziť. Prvá zastávka dnešného dňa je národný cintorín National Memorial Cemetery of the Pacific. Cintorín je vystavaný na dne krátera Punchbowl. Môžete tu vidieť množstvo hrobov v podobe kamenných tabúľ s menom, prípadne sme našli aj s nápisom “Unknown”. Mali sme možnosť vidieť aj ako urýchľujú sadenie trávnika. Na „tatrovke“ totiž doviezli trávnikové štvorce.

cintorín National Memorial Cemetery of the Pacific cintorín National Memorial Cemetery of the Pacific cintorín National Memorial Cemetery of the Pacific cintorín National Memorial Cemetery of the Pacific cintorín National Memorial Cemetery of the Pacific

Poberáme sa ďalej na sever ostrova. Po ceste sú ananásové plantáže Dole, kde sa určite oplatí zastaviť. Prvýkrát som videl, že ananás môže byť aj červený alebo žltý. Zo smerovníka sa dá napríklad dozvedieť, že Nový Zéland je vzdialený 4394 míľ. Najväčšia atrakcia je nepochybne Pineapple Garden Maze. Je to najväčšie prírodné bludisko na svete zapísané do Guinnessovej knihy rekordov v roku 2008. Na začiatku dostanete papierik s 9 políčkami, ceruzku a hľadáte v bludisku schránky s príslušnými symbolmi. Nám sa ich podarilo nájsť asi 5, a to sme tam strávili vyše hodiny chodenia.

TIP: Papierik treba zasunúť do schránky a symbol obkresliť ceruzkou.

Po dlhšom chodení by bolo fajn sa okúpať. Lúčime sa s plantážami a pokračujeme na severné pobrežie (North Shore) do zátoky Waimea Bay. Je to surferská pláž, kde sa to vlnami naozaj hemžilo, tak sme sa troška vybláznili. Na ľavej strane pláže je obrovská skala, kde sa zhromažďujú predovšetkým skokani do vody. Prípadne si to môžete vyliezť a vrátiť sa naspäť ako ja. Presúvame sa autom ďalej. Na severnom pobreží sa nachádza iba jeden veľký komerčný hotel Turtle Bay Resort. Názov môže evokovať, že to tu je samá korytnačka, my sme však nevideli ani jednu. Skladáme sa na pláži Bayview Beach hneď vedľa hotela. Je to menšia plážička, ale kto si chce troška zaplávať, tak nie je problém. Náš okruh cez severné pobrežie na dnes končí, ale máme naň vyhradený ešte jeden deň. Po ceste domov sa zastavujeme pri ostrove Mokolii Island, známy ako Chinaman’s hat.

plantáže Dole Waimea Bay Bayview Beach Bayview Beach Mokolii Island, známy ako Chinaman's hat

TIP: Fotka s “klobúkom”

Ostrov je vzdialený len 500m, ale pri plávaní vám môžu robiť spoločnosť kladivohlavé žraloky. Náročný deň zakončujeme fajnovou večerou a ide sa opäť na nákupy do mesta.

Nu‘uanu Pali Lookout, Temple Valley a severné pláže

Program dnešného dňa je jasný, North Shore z opačnej strany. Ale ešte predtým výdatné raňajky 🙂 Nasadáme do nášho Jeepa a mierime na diaľnicu Pali Highway, kde je potom odbočka na vyhliadku Nu‘uanu Pali Lookout. Naskytne sa vám krásny panoramatický pohľad na severovýchodné pobrežie a zátoku Kaneohe Bay. Nevieme posúdiť, či to je pravidlom, ale strašne tu fúkalo. Parkovisko je síce platené, ale keď sa tam zdržíte len pár minút, tak to môžete kľudne risknúť ako my. Pokračujeme ďalej do údolia chrámov Temple Valley. Najväčšou dominantou je budhistický chrám Byodo-In Temple. Máte možnosť udrieť si gongom na veľký zvon alebo pozrieť si chrám zvnútra. Pred vstupom sa treba vyzuť. Pekne spravené je okolité prostredie s rybníkom, labuťami a videli sme tu aj dve malé korytnačky.

vyhliadka Nu‘uanu Pali Lookout budhistický chrám Byodo-In Temple budhistický chrám Byodo-In Temple budhistický chrám Byodo-In Temple budhistický chrám Byodo-In Temple

Jim Beam kúpený, zdravý obed v Mekáči a ide sa na pláž. Konkrétne Kahana Bay, pláž uprostred veľkých zelených kopcov. Je tu dlho dlho plytká voda po kolená a čo bolo najlepšie, na pláži sme boli skoro úplne sami. Niektorí si stihli hodiť šlofíka a pokračujeme ďalej. Daľšia pláž Kokololio Beach bola pre silné vlny nezlučiteľná s kúpaním. Spravili sme si fotky a pokračujeme popri pobreží do Polynesian Cultural Center. Prapôvodný obyvatelia Havaja boli totiž Polynézania, takže toto centrum je venované ich kultúre. Niektoré vystúpenia začínajú pri západe slnka ale troška nás odradila tá cena okolo $50. Cesta ďalej nás zaviedla k miestu Laie Point, čo sme ani nemali v programe. Krásny prírodný úkaz v podobe kamenného okna v skalách. Na druhej strane útesu bola troška podívaná, keď chlapci skákali z asi 10 metrovej skaly do vody. Posledná zastávka je pláž Malaekahana, kde sme sa takisto kvôli silným vlnám nekúpali. Na záver dňa si prišla na svoje aj naša ženská časť posádky, stačí keď spomeniem 3 hodiny nákupov.

Kahana Bay Kokololio Beach Polynesian Cultural Center Laie Point Malaekahana

Koko Crater, Makapuu Point a Lanikai Beach

Pekné slnečné počasie hneď zrána, čo viac si môžeme želať. Nasadáme do auta a ideme smerom kráter Koko na juhozápade ostrova. Na jeho dne sa nachádza krásna botanická záhrada Koko Crater Botanical Garden. Pri vstupe si môžete zobrať mapu zo schránky. Okruh kráterom je rozdelený podľa svetadielov na Afriku, Ameriku, Hawaii a Madagaskar. Na túto príjemnú prechádzku si vyhraďte aspoň hodinu času, je naozaj čo obdivovať. Hneď po kráteri máme na pláne ďalšiu minitúru. Auto odparkujeme pri hlavnej ceste na parkovisku a ďalej sa dá už len po vlastných. Na konci cesty sa nachádza vyhliadka a zároveň najvýchodnejší bod ostrova Makapuu Point.

botanická záhrada Koko Crater botanická záhrada Koko Crater botanická záhrada Koko Crater Makapuu Point Makapuu Point

TIP: Makapuu Point je jedna z najkrajších panoramatických vyhliadok na ostrove.

Pláže Makapuu, Kaupo a Waimanalo máte ako na dlani. Dokonalý obraz dotvára “zajačí ostrov” Manana Island (Rabbit Island). Na druhej strane zase môžete vidieť maják. Ak by ste nemali chodenia dosť, ide cestička aj priamo k majáku. Vraciame sa naspäť k autu a je čas na hodenie sa do vody. Destinácia nádherná biela pláž s azúrovou farbou vody Waimanalo Beach. Hotový raj na zemi, dokonca sme tu stretli čerstvého ženícha a nevestu. Pláž je podobná s plážou Kailua Beach, kam sa presúvame o chvíľu. Tí najzdatnejší stihli aj pláž Lanikai Beach a nechali tam v kríkoch na pamiatku stylus z Nokie 🙂 Na túto pláž vedie 11 vstupov v podobe cestičiek pomedzi domy, ale poväčšine sa dostanete na súkromný pozemok. Ľudia si tu stavajú luxusné vily a z pláže sa čím ďalej viacej ukrajuje.

Waimanalo Beach Waimanalo Beach Waimanalo Beach Lanikai Beach Lanikai Beach

TIP: Na Lanikai Beach sa dostanete najlepšie v poradí treťou cestičkou.

Do Honolulu sa vraciame príjemne unavení a ideme si dať nejakú fajnovú večeru do mesta.

USS Missouri v Pearl Harbor

Na celé doobedie si vyhradzujeme čas na loď USS Missouri v Pearl Harbor. Odkladáme si veci do šatne, zaplatíme vstupné a nechávame sa zviezť busom na Ford Island, kde kotví USS Missouri. Vojnová loď USS Missouri bola postavená počas druhovej svetovej vojny a slúžila až do vojny v Perzskom zálive v roku 1991. V roku 1992 bola vyradená a od roku 1998 je súčasťou múzea v Pearl Harbor. Prehliadka začína na palube a pokračuje spodnými podlažiami. Strávili sme tu celkovo asi dve hodiny, kým sme to celé pochodili. Poobede prichádza na rad sľúbené nakupovanie v Ala Moana Shopping Center. Je to najväčšie nákupné centrum na Havaji. Kto by nevedel, čo s peniazmi, tak tu ich zaručene minie. Vraciame sa do nášho hotela. Kým bolo ešte slniečko, ideme sa rozlúčiť s plážou Waikiki. Posledné kúpanie na tejto svetoznámej pláži a pomaly aby sme sa začali aj baliť. Posledná noc pred nami, bude sa nám ťažko zaspávať. Chceme ešte ostať v tomto raji na Zemi.

USS Missouri USS Missouri USS Missouri USS Missouri USS Missouri

Ranný odlet

Odlet máme 7:25, odovzdávame auto na letisku a ideme vybaviť potrebné kontroly na letisku. Batožinu by sme mali tentokrát vidieť až v Budapešti. Prvý v poradí je let z Honolulu spoločnosťou American Airlines. Následne sa nám to v Los Angeles troška skomplikovalo. Na Islande vybuchla sopka a zaoceánske lety mali troška odklonenú trasu. Tým pádom sa let predĺžil a nestihli by sme prestup v Paríži. Air France nám zabezpečil hneď nasledujúci let z Paríža a prebookoval nám batožinu. Trochu sme tŕpli, či ju ešte uvidíme. Nekonečný zaoceánsky let ubehol rýchlejšie ako prvýkrát, možno aj preto, že sme už vedeli, čo nás čaká. Z Paríža letíme maďarskou spoločnosťou Malev. Let naspäť zabral s časovým posunom celé dva dni. Naša najnáročnejšia expedícia je úspešne za nami a ten pocit je neopísateľný.